9/2023

Nie spoileruj… – Elżbieta Ruman

Był drugi dzień świąt wielkanocnych około godziny 14, dzieci zmęczone dyngusowym szaleństwem wróciły do domu. Dwóch chłopców – dziesięcioletni Gabriel i dwunastoletni Kajo – usiedli na kanapie w salonie i zaczęli rozmawiać. Dyskretnie przysłuchiwałam się ich rozmowie.

Misternik Pana Boga – Adam Hlebowicz

Był czwartek wieczór przed godziną 23. Zadzwonił telefon. Sprawdziłem, kto o tak późnej porze może się do mnie dobijać. Wyświetlił się Wojtek Rybakowski. Ponieważ sygnał był krótki, uznałem, że to pewnie pomyłka. Co zresztą często mi się zdarza, ponieważ jeśli…

Początek zielonego sezonu – Ola Kucharska

Wiosna w pełni, a co za tym idzie, rozkręca się sezon na świeże warzywa i owoce. W dawnej kuchni był to szczególny czas, kiedy po miesiącach jedzenia zapasów, nieubłaganie pustoszejącej spiżarni natura odradzała się na nowo, by obrodzić we wszelkie dobra, które może spożywać…

Recykling – wybór czy konieczność? – Beata Demska

Kiedyś na wszystko, co było zbędne czy zepsute i lądowało w koszu, mówiliśmy „śmieci”. Później zaczęliśmy używać słowa „odpady”. Dziś coraz częściej pojawia się określenie „surowce”. Stosując recykling, jesteśmy w stanie odzyskiwać skarby ukryte zarówno w odpadach komunalnych, jak i…

Szaleńcy mile widziani – Wincenty Łaszewski

Mówi się, że życie jest ciekawsze niż fikcja. To prawda, w historii dzieją się rzeczy, których nikt by nie wymyślił. A jeśli komuś to nawet by się udało i – co więcej – umiałby napisać o tym książkę, to jego…

Współczesny patriotyzm – ks. Janusz Szulist

Relacje człowieka do narodu jako wspólnoty naturalnej są określane w dużej mierze na gruncie patriotyzmu. W kontekście moralności chrześcijańskiej należy stwierdzić – kontynuując nauczanie Piusa X – iż postawy patriotyczne stanowią formy realizacji czwartego przykazania Dekalogu. W istocie patriotyzm to…

Nie był typem karierowicza – Jan Hlebowicz

Zapisał się w historii Polski i Czech. Mimo silnej pozycji, szlacheckiego nazwiska, rozległych kontaktów, osobistej przyjaźni z papieżem Sylwestrem II i cesarzem Ottonem III jego życie – patrząc po ludzku – było pasmem tragedii i niepowodzeń.

Maj – miesiąc spotkań z Maryją – Alicja Samolewicz-Jeglicka

Spotykają się przy kapliczkach czy przydrożnych figurkach. Najczęściej wieczorami. Bez względu na wiek i status społeczny łączą się na wspólnej modlitwie ku czci Matki Bożej. W maju w wielu wsiach, miasteczkach i miastach Polski odprawiane jest nabożeństwo majowe.

Dobry Pasterz – ks. Augustyn Eckmann

Pod znakiem Dobrego Pasterza przeżywamy czwartą niedzielę Wielkanocy. Św. Jan w swej Ewangelii „O dobrym pasterzu” (J 10,1–21) dwukrotnie przytacza słowa Jezusa: „Ja jestem dobrym pasterzem” (J 10,11. 14), a także raz: „Ja jestem bramą owiec”(J10,7) i: „Ja jestem bramą”…