List do Noego – Wincenty Łaszewski

Z początkiem Nowego Roku zawsze sięgam po Księgę Ksiąg i szukam miejsca, które będzie dla mnie drogowskazem na szlaku nowych dwunastu miesięcy. Tym razem los padł na historię Noego – dziewiątego potomka w linii od Adama. „Jak szybko wszystko się zepsuło – pomyślałem. – Cofnij się o dziewięć przodków i jesteś w raju! Jak niewiele było potrzeba czasu, by wszystko stało się jego zaprzeczeniem! No, nie wszystko – jest wyjątek w osobie Noego. Czyli nawet w anty-raju można pozostać «rajskim ptakiem»”. Napisałem do Noego list. Zajrzycie mu przez ramię i też przeczytacie?

Witaj, Noe, przyglądam się Twojemu życiu i próbuję się od Ciebie nauczyć, jak postępować w czasach, gdy świat nie wygląda dobrze… Jeśli gdzieś się mylę i źle Cię rozumiem, proszę, popraw mnie.

W tamtych czasach byłeś dziwolągiem. Rozumiem: niełatwo być innym i wyróżniać się w tłumie. Zdecydowałeś się na to, choć wielu mógł dziwić Twój wybór – odwróciłeś się plecami od bycia jak wszyscy, od bycia szanowanym i akceptowanym, chronionym przez wspólnotę, jakakolwiek by była. Zdecydowałeś się na to, by mówiono o Tobie: „Nie nasz!”.

Ryzykant z Ciebie, Noe. Nie bałeś się, że będą Cię mieli za odszczepieńca? Jak by nie patrzeć, byłeś skazany na porażkę. Chciałeś tego? (…)

Wincenty Łaszewski

Więcej przeczytasz w 2. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [22 i 29 stycznia 2023 R. XXXIV Nr 2 (865)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

UWAGA!
Czasopismo do nabycia także w wersji elektronicznej (PDF)!

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *