Kim byli pierwsi Piastowie? – Jan Hlebowicz

Od lat naukowcy spierają się, kim byli mieszkańcy państwa pierwszych Piastów. Niektórzy twierdzą, że wikingami bądź Germanami. Inni uważają, że byli to mieszkańcy naszych ziem, których obecnie nazywamy Słowianami. Wydaje się, że badacze z Poznania w końcu znaleźli odpowiedź…

Piastowie zasiadali na polskim tronie przynajmniej od około 960 roku. Na arenie międzynarodowej jako dynastia zaistnieli po przyjęciu chrztu przez Mieszka I w 966 roku. Rządzili Polską do 1370 roku (z przerwą na panowanie Wacława II), kiedy to zmarł Kazimierz III Wielki. Czy przodkowie Piastów wywodzili się z terenów dzisiejszej Polski czy może byli wikingami lub przybyszami z innych części Europy? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć biolodzy, archeolodzy i historycy z interdyscyplinarnego zespołu kierowanego przez prof. Marka Figlerowicza, dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Wyniki badań pt. „Genetic history of East-Central Europe in the first millennium CE” zostały niedawno zaprezentowane na łamach „Genome Biology”, jednego z trzech najbardziej prestiżowych czasopism naukowych poświęconych genetyce. Przeprowadzona analiza, jak przekonują jej autorzy, to „punkt zwrotny w ponad dwustuletniej gorącej dyskusji toczącej się wokół najbardziej zasadniczych kwestii związanych z pochodzeniem Słowian zachodnich w tym społeczeństwa państwa Piastów”. (…)

Jan Hlebowicz, publicysta, historyk, pracownik IPN Gdańsk

Więcej przeczytasz w 17. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [20 i 27 sierpnia 2023 R. XXXIV Nr 17 (880)], str. 28-29
.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *