Wszyscy jesteśmy podłączeni – Paweł Skiba

Wszyscy jesteśmy podłączeni do sieci. Może nam się wydawać, że jest inaczej, że nas to nie dotyczy, ale prawdopodobnie to tylko złudzenie. O ile nie żyjemy w pustelni, w miejscu poza zasięgiem sieci komórkowych, bez komputera i telefonu, a do tego nikt nas nie odwiedza – możemy pozbyć się złudzeń. Internet nas zna. I nie zapomni o nas, ponieważ on nie zapomina nigdy.

Smartfony są obecne w naszym codziennym życiu od dawna, a z roku na rok spędzamy z nimi coraz więcej czasu. Badania przeprowadzone w 2022 roku przez firmę data.ai wykazały, że globalna średnia czasu spędzanego w aplikacjach mobilnych wynosi między 4 a 5 godzin dziennie. Początkowo uważano, że to tylko tymczasowy efekt lockdownu, ale szybko okazało się, że średnia nadal rośnie, mimo że pandemia przeszła już do historii.
Naturalnie nasuwa się pytanie: co można robić z telefonem przez 5 godzin każdego dnia? Może pracować? Oczywiście, wiele osób używa telefonu do pracy, odbiera i wysyła e-maile, rozmawia na służbowych spotkaniach i przegląda firmowe raporty, ale te czynności nadal pozostają w mniejszości. Wspomniane badania rozwiewają złudzenia i mówią wprost, co robimy: przeglądamy media społecznościowe, oglądamy filmy, robimy zakupy i gramy. (…)

Paweł Skiba, ekspert w dziedzinie Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji

Więcej przeczytasz w 17. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [20 i 27 sierpnia 2023 R. XXXIV Nr 17 (880)], str. 24-25.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *