Msza w niebie – Wincenty Łaszewski

Czym jest niebo? Na to pytanie istnieje chyba tylko jedna odpowiedź, która potrafi wyjaśnić misterium życia wiecznego, a przy okazji wytłumaczyć, czym jest piekło. Niebo? Tam trwa wieczna liturgia. Piekło? To znalezienie się człowieka poza nią.

Dlaczego tak? Bo sprawowana w niebie Boska liturgia uszczęśliwia. Jest źródłem radości. Jest uczestnictwem w szczęściu samego Boga.
Gdy ktoś pyta, czym jest „wizja uszczęśliwiająca”, tu właśnie znajduje odpowiedź – w liturgii nieba. Z sugestią, że pierwszy człon tego wyrażenia jest nietrafny. To nie jest „wizja” – użyte słowo sugeruje bierność, a w niebie tego nie ma. Tam jest „udział”.  Niebo nie jest nudne, a śpiewanie Bogu nie jest tam obowiązkiem. Tam się śpiewa z radości! Niebo to uczestnictwo w Boskiej liturgii. Nic więcej? Nic. Ta liturgia jest i wieczna, i obejmująca wszystko.
Opowiada nam o niej wizja, na którą natknąłem się podczas moich ostatnich lektur. Nie opiszę jej całej, bo zająłbym pół „Pielgrzyma”. Jednak zamarzyło mi się, by jego Czytelnikom dać choć poczuć jej niebieski smak i dać choć odczuć to, że każda liturgia, w której uczestniczą, jest swego rodzaju odbiciem tego, co dzieje się w niebie. (…)

Wincenty Łaszewski

Więcej przeczytasz w 12. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [11 i 18 czerwca 2023 R. XXXIV Nr 12 (875)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *