Terapeutyczna ornitologia – Anna Mazurek-Klein

Istnieją badania dowodzące korzystnego wpływu obserwacji ptaków i aktywności z nimi związanych na poprawę samopoczucia i ustępowanie lęku. Zatem jeśli mamy gorszy dzień, może warto wyjść na spacer i poszukać ptaków, by wsłuchać się w ich śpiew?

REKLAMA

Pełnia wiosny to czas, w którym możemy rozkoszować się pięknym widokiem i śpiewem ptaków, zarówno tych które u nas przezimowały, jak i tych, które powróciły. Podniebny spektakl rozpoczął się pod koniec lutego, kiedy na południu Polski pojawiły się pierwsze czajki, skowronki, gęsi i różne gatunki kaczek ciągnących dalej na północ. Niedługo potem przyleciały lerki i śpiewaki, a pod koniec marca i na początku kwietnia zleciały się bociany. Druga połowa kwietnia to czas na kukułki, kapturki, wilgi, gąsiorki, jerzyki i rybitwy. W maju przychodzi kolej na dziwonie, derkacze i żołny. I w końcu mamy już wszystkie ptaki, które możemy podziwiać i wsłuchiwać się w ich śpiew.
„Maj to czas, kiedy ptaki intensywnie śpiewają, gdyż w ten sposób wyznaczają swoje terytoria. Na podstawie śpiewu można łatwo ustalić, jaki gatunek słyszymy. Nawet gatunki wizualnie bardzo do siebie podobne śpiewają inaczej. (…)

Anna Mazurek-Klein

Więcej przeczytasz w 11. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [28 maja i 4 czerwca 2023 R. XXXIV Nr 11 (874)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *