Czym jest człowieczeństwo? – Wincenty Łaszewski

Spoglądasz na gwiazdy, patrzysz na potęgę i piękno gór, przypatrujesz się barwom motyla, widzisz klucz ptaków na niebie, obserwujesz wędrówkę mrówek, podziwiasz żyłki liści, wsłuchujesz się w buczenie trzmieli, w trele ptactwa – to piękno stworzone i darowane właśnie Tobie. Podobnie jak aniołowie. Jak wieczność. Jak… sam Bóg. Taki jesteś wielki, człowieku!

REKLAMA


Najważniejszy jest człowiek. Wystarczy wejść w krąg sacrum, by wiedzieć z niezachwianą pewnością, że każdy z nas jest najważniejszy. To dlatego mówi się o naszej wierze, że jest „religią człowieczeństwa”. Chrześcijaństwo jest opowieścią o człowieku, o każdym z nas. Opowieścią o pięknie bycia człowiekiem. O pięknie naszego przeznaczenia.

Nie wolność jest najważniejsza
Człowieczeństwo, w świetle obecnych wydarzeń, zdaje się być pojęciem wymagającym zdefiniowania na nowo. Jego właściwe znaczenie zostało zatarte. W XVI wieku, w czasie renesansu, człowiek ogłosił: „Jestem człowiekiem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce”. To wtedy zapewniono nas, że najwyższą wartością jest wolność, która daje nam prawo do spróbowania wszystkiego, nawet największego grzechu. Tym, kto decyduje, co wolno, a czego nie, co jest dobre, a co złe, jestem ja sam. (…)

Wincenty Łaszewski

Więcej przeczytasz w 9. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [1 i 8 maja 2022 R. XXXIII Nr 9 (846)]


TUTAJ można zakupić najnowszy (09/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji tradycyjnej (papierowej):
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-92022-/1855

UWAGA – NOWOŚĆ!
TUTAJ można zakupić najnowszy (09/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji elektronicznej (PDF):
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/PDF-Pielgrzym-092022-egzemplarz-cyfrowy-nie-podlega-zwrotowi-/1854


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *