Jaka jest prawda o zmartwychwstaniu? – rozmowa z abp. Henrykiem Muszyńskim

Z abp. Henrykiem Muszyńskim, biblistą, metropolitą gnieźnieńskim w latach 1992–2010, emerytowanym prymasem Polski, rozmawia ks. Wojciech Węckowski.

REKLAMA


– Księże Arcybiskupie, dlaczego św. Paweł uznał zmartwychwstanie Chrystusa za tak ważne dla wiary chrześcijańskiej, że jeśli nie wierzymy w nie, to „jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania” (1 Kor 15,18)?
– Zapewne z wielu powodów. Po pierwsze, musimy pamiętać, że św. Paweł, chociaż obok św. Piotra jest uważany za największego z apostołów, nigdy osobiście nie spotkał Chrystusa za Jego ziemskiego życia. Jedynie słyszał o Jezusie, uważał Go za śmiertelnego wroga własnej wiary – judaizmu, „dyszał żądzą zabijania uczniów Pańskich”. Został „olśniony nagłą światłością z nieba”, rzucony na ziemię, gdy zmartwychwstały Jezus ukazał się mu na drodze do Damaszku. Słowa tajemniczej postaci nie budziły wątpliwości: „Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz? (…) Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz” (zob. Dz 9,3–5). Św. Paweł doświadczył tak silnie kontaktu ze zmartwychwstaniem, że był go pewien ponad wszelką wątpliwość. W konsekwencji oddał zmartwychwstałemu Panu wszystko, postawił Go w centrum swojego życia.

Więcej przeczytasz w 8. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [17 i 24 kwietnia 2022 R. XXXIII Nr 8 (845)]


TUTAJ można zakupić najnowszy (08/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji tradycyjnej (papierowej):
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-82022-/1826

UWAGA – NOWOŚĆ!
TUTAJ można zakupić najnowszy (08/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji elektronicznej (PDF):
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/PDF-Pielgrzym-082022-egzemplarz-cyfrowy-nie-podlega-zwrotowi-/1827


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *