Św. Józef i papież Franciszek – rozmowa z papieżem Franciszkiem [L’Osservatore Romano]

19 marca w Kościele katolickim wspominamy św. Józefa, dokładnie dziewięć lat temu tego dnia odbyła się uroczysta inauguracja pontyfikatu papieża Franciszka. O to, kim jest dla papieża św. Józef i dlaczego to dla niego postać szczególna, pytają Andrea Monda i Alessandro Gisotii. Rozmowa ukazała się 13 stycznia 2022 roku w watykańskim dzienniku „L’Osservatore Romano”, dla „Pielgrzyma” przetłumaczyła go Anna Artymiak.

REKLAMA


– Ojciec Święty ogłosił nadzwyczajny Rok św. Józefa, napisał list Patris Corde, prowadzi cykl katechez poświęconych jego osobie. Kim jest dla Waszej Świątobliwości św. Józef?
– Postać św. Józefa zawsze była mi bliska. Myślę, że trwa to od dzieciństwa, od czasu mojej formacji duchowej. Zawsze darzyłem św. Józefa szczególnym nabożeństwem, ponieważ wierzę, że wyraża on w sposób piękny i wyjątkowy to, czym powinna być wiara chrześcijańska. W rzeczywistości Józef jest zwyczajnym mężczyzną i jego świętość zawiera się właśnie w uświęceniu się poprzez piękne i trudne sytuacje, które musiał przeżyć i z którymi musiał się zmierzyć. Nie możemy jednak ukryć faktu, że św. Józefa znajdujemy w Ewangeliach przede wszystkim Mateusza i Łukasza jako ważnego protagonistę początków historii zbawienia.
Wydarzenia związane z narodzeniem Jezusa były trudne, pełne przeciwności, problemów, prześladowań, mroków. I Bóg, aby wyjść naprzeciw swojemu Synowi, który przychodzi na świat, stawia obok Niego Maryję i Józefa. Jeśli Maryja jest tą, która dała światu Słowo Wcielone, Józef jest tym, który Go chronił i wychował.  Możemy o nim powiedzieć, że jest człowiekiem trudnych czasów, człowiekiem, który umie wziąć na siebie odpowiedzialność. (…)

Więcej przeczytasz w 6. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [20 i 27 marca 2022 R. XXXIII Nr 6 (843)]


TUTAJ można zakupić najnowszy (06/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji tradycyjnej (papierowej):
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-62022/1808


UWAGA – NOWOŚĆ!
TUTAJ można zakupić najnowszy (06/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji elektronicznej (PDF):

https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/PDF-Pielgrzym-062022-egzemplarz-cyfrowy-nie-podlega-zwrotowi-/1809


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *