6/2022

By móc pomagać – Maria Paszyńska

Ostatnimi czasy marce nie są dla nas zbyt łaskawe. Miesiąc będący niegdyś zwiastunem wiosny, wytchnienia po zimie, zapowiedzią długich słonecznych dni już trzeci rok z rzędu przynosi niespodziewane, które nie ma nic wspólnego z jasnością, pogodą ducha i weselem.

Odwaga i przemilczenie – Adam Hlebowicz

Jak bardzo różnie można oceniać to samo wydarzenie, najwyraźniej ukazuje nam polityka. Gdy jednak fakty są bezlitosne, gdy jeden kraj atakuje drugi z powodu chęci narzucenia sąsiadowi swojej woli i zabija ludność cywilną, niszczy pociskami szpitale, przedszkola i żłobki, wydaje…

Kto się nawróci – ks. Jarosław Brylowski

Nawrócenie to nie tylko jednorazowy akt dobrej woli okazanej Bogu i Jego przykazaniom, ale żmudny proces, wymagający od nawracającego się człowieka sporego wysiłku – zmierzenia się z własnymi wadami i z reakcjami innych ludzi. A i do samego Boga trzeba…

Młodzi przeciwko Sowietom – Jan Hlebowicz

W latach 1944/1945–1956 w Polsce istniały 972 antykomunistyczne organizacje młodzieżowe. Młodzi ludzie, odwołując się do dziedzictwa dorosłych konspiratorów, zdecydowali się na walkę o wolność w okresie najostrzejszej sowietyzacji. Jeden z takich podziemnych związków działał na Kociewiu.

Wojna – prof. Andrzej Makowski

Czym jest wojna? Oprócz stwierdzenia, że jest ona zjawiskiem społecznym, które towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, należałoby także zgodzić się z tezą, że na zadane pytanie nie ma prostej odpowiedzi, bo wojny są różne.