Dawna kuchnia Gdańska – rozmowa z Aleksandrą Kucharską, rekonstruktorką kulinarną i Katarzyną Fiszer, fotografką

Jak przyrządzić ryżowe kąski lub duszone kaczki w sosie kasztanowym? Czym są biedni rycerze? Jak smakują królewskie ciasteczka? To tylko kilka przepisów dań XIX-wiecznej gdańskiej kuchni, które znalazły się w książce „Smaki Gdańska” wydanej przez Wydawnictwo Bernardinum. Jej autorki tchnęły nowe życie w receptury zaczerpnięte z wydanej w 1858 roku „Gdańskiej książki kucharskiej”. O tym, że dawna gdańska kuchnia była wyjątkowa, ciekawa i smaczna, opowiadają Aleksandra Kucharska, rekonstruktorka kulinarna, i Katarzyna Fiszer, fotografka. Rozmawia Maja Sitkiewicz.

– Która z was jest większym smakoszem?
– Aleksandra Kucharska: Trudno powiedzieć, bo każda z nas rozsmakowana jest w czym innym. Ja lubuję się w słodyczach i rybach, a Kasia zdecydowanie woli słone i wytrawne smaki. Każda ma swoją „działkę”, w której bryluje smakowo.
– Katarzyna Fiszer: Tak, to prawda, lubię jeść i opowiadać o jedzeniu, a także doceniać jego walory wizualne jako fotograf, za to nie do końca mam cierpliwość do przyrządzania dań, w szczególności dokładnie według przepisu, więc bardzo cieszyło mnie to, że podczas pracy nad książką mogłam spróbować wielu nowych smaków bez konieczności przyrządzania ich samej (śmiech).

– Macie swoje ulubione dania dawnej kuchni gdańskiej?
– AK: No ba, oczywiście, że tak! Problem w tym, że jak się zastanowić, to całkiem sporo było takich, które zapadły nam w pamięć. Jeżeli o mnie chodzi, to z dań wytrawnych na pewno trafiła do mnie kaczka w sosie kasztanowym i sandacze. I jeszcze sos rakowy! To niebo w gębie. Ze słodyczy wygrywają tort migdałowy i królewskie ciasteczka. (…)

Więcej przeczytasz w 26. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [25 grudnia 2022 i 1 stycznia 2023 R. XXXIII Nr 26 (863)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

UWAGA – NOWOŚĆ!
Czasopismo do nabycia także w wersji elektronicznej (PDF)!

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *