Symbolika czasu Bożego Narodzenia – ks. Tomasz Czapiewski

Święta Bożego Narodzenia zachęcają do zatrzymania się nad bożonarodzeniową tematyką obecną w symbolice i sztuce chrześcijańskiej. I choć święta te Kościół pierwszy raz uroczyście obchodził 25 grudnia 354 roku (przedtem łącznie z Epifanią), to temat pokłonu Trzech Króli, z wołem i osłem w tle, był obecny już w sztuce katakumbowej. Natomiast w znanej nam formie pojawił się późno, bo w czasach św. Franciszka z Asyżu, który wyobraził sobie betlejemski żłóbek z narodzonym Jezusem w sposób, który jest nam znany do dziś.

Tę pierwszą inscenizację Bożego Narodzenia upamiętnia XIV-wieczny fresk Giotta z bazyliki św. Franciszka w Asyżu. Od tego czasu sceny Bożego Narodzenia pojawiają się także w malarstwie, choćby w dziełach Taddeo Gaddiego (Narodzenie z 1325 roku), Benozza Gozzolego (Pochód Trzech Króli, ok. 1460 roku) czy Hermana Hana (w obrazach ukazujących muzykujące anioły i znajdujących się w pelplińskiej i oliwskiej katedrze).

Wół i osioł
Tematyka Bożego Narodzenia obecna jest nie tylko w malarstwie. Znacznie częściej obrazują ją parafialne żłóbki, które każdego roku przyciągają wiernych. Obok Dzieciątka, Maryi, Józefa, pasterzy, aniołów (wymienionych przez św. Łukasza) i owieczek przy żłóbku pojawiają się również wół i osioł.

Ta głęboko zakorzeniona w świadomości chrześcijańskiej scena bożonarodzeniowa ma swoje źródło ikonograficzne u proroka Izajasza. (…)

ks. Tomasz Czapiewski

Więcej przeczytasz w 26. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [25 grudnia 2022 i 1 stycznia 2023 R. XXXIII Nr 26 (863)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

UWAGA – NOWOŚĆ!
Czasopismo do nabycia także w wersji elektronicznej (PDF)!

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *