Lubić i szanować siebie – rozmowa z Aleksandrą Jeryś, trenerką umiejętności psychospołecznych

Poczucie własnej wartości można rozpatrywać w wielu aspektach, gdyż przekłada się ono na wszystkie dziedziny naszego życia. Może być czymś, co wspiera i pomaga dojść tam, gdzie chcemy – albo wręcz przeciwnie. Odbija się w tym, jacy jesteśmy, jak traktujemy ludzi i jak oni traktują nas, tym samym wpływając na nasze zadowolenie z życia. O tym, czym ono jest jak je wzmacniać, mówi Aleksandra Jeryś, trenerka umiejętności psychospołecznych i coach. Rozmawia Anna Mazurek-Klein.

– Jak należy rozumieć poczucie własnej wartości?
– Jeśli odpowiedź miałabym zawrzeć w jednym zdaniu, to powiedziałabym, że poczucie własnej wartości sprowadza się do stwierdzenia: lubić i szanować siebie. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana.
Z naukowego punktu widzenia jest to stan psychiczny określający, w jaki sposób widzimy siebie samych i swoje miejsce w świecie. Często ocena ta jest uogólniona, a wpływa na nią wiele czynników zewnętrznych. Rodzina, wychowanie, doświadczenia, normy społeczne czy kulturowe, w których dorastaliśmy, budują w nas przekonania o świecie. Dodając do tego informacje zwrotne (nie zawsze słuszne), które słyszeliśmy od najmłodszych lat o naszej sprawczości czy atrakcyjności, zbudowały w nas poczucie własnej wartości.

– Skąd się bierze w nas poczucie bycia gorszym od innych?
– Jak już wspomniałam, na to, jak ukształtowane jest poczucie własnej wartości w człowieku, w dużej mierze wpływa dzieciństwo i okres dorastania. (…)

Więcej przeczytasz w 24. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [27 listopada i 4 grudnia 2022 R. XXXIII Nr 24 (861)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

UWAGA – NOWOŚĆ!
Czasopismo do nabycia także w wersji elektronicznej (PDF)!

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *