Niezwykły cmentarz na Bukowej Górze – Włodzimierz Lipczyński

Dziesięć kilometrów od Bytowa, nad jeziorem Pyszne, na terenie rezerwatu Bukowa Góra położony jest jedyny na Pomorzu ewangelicki Cmentarz Leśników. Od 1874 roku spoczywają na nim pracownicy nieistniejącego już nadleśnictwa Sierżno. Szczególnie w listopadzie warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce, by pamięć o tych, których już nie ma, przetrwała.

Planując wycieczki krajoznawcze po Kaszubach, na liście miejsc do odwiedzenia z pewnością powinien znaleźć się jeden z najstarszych na Pomorzu unikalny Cmentarz Leśników, stanowiący zabytek sprzed prawie stu pięćdziesięciu lat. Jest on wpisany do rejestru zabytków przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku i stanowi ciekawy historyczny obiekt.

Tajemnicza historia
Na Cmentarzu Leśników pochowany jest królewski nadleśniczy Otto Heinrich Smalian, syn znanego leśnika i profesora dendrometrii Heinricha Ludwiga Smaliana (1745–1848), autora dendrometrycznego sposobu obliczania miąższości drzewostanu. Otto Smalian prawdopodobnie dlatego, że nie potrafił udowodnić swojej niewinności w sprawie niezgodności finansowych w rachunkach nadleśnictwa, popełnił samobójstwo. Mimo całonocnych poszukiwań nie odnalazł błędu w rachunkach. Poczucie honoru i strach przed inspekcją zmusiło go do odebrania sobie życia. (…)

Włodzimierz Lipczyński, licencjonowany przewodnik

Więcej przeczytasz w 23. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [13 i 20 listopada 2022 R. XXXIII Nr 23 (860)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

UWAGA – NOWOŚĆ!
Czasopismo do nabycia także w wersji elektronicznej (PDF)!

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *