Wizyta duszpasterska w (post)pandemicznym czasie – ks. Arkadiusz Drzycimski

Gdyby ktoś zapytał o skojarzenia z Bożym Narodzeniem, to pewnie okazałoby się, że mamy ich sporo. Dzieci chętnie odwołałyby się do św. Mikołaja, prezentów oraz choinki. Dorośli wskazaliby zapewne świąteczne przygotowania, stół wigilijny, śpiewanie kolęd, spotkania rodzinne, pasterkę i wiele innych. Skojarzenia te budzą pozytywne emocje i sprawiają, że czekamy z utęsknieniem na czas świąt.

REKLAMA


Patrząc na  różne zwyczaje i tradycje, które wokół świąt Bożego Narodzenia się zrodziły, zapewne warto wskazać na wizytę, która odbywając się w tym okresie, dla osób wierzących ma szczególne znaczenie. Kolęda, czyli wizyta duszpasterska, jest specyficzną i ważną formą duszpasterstwa w Polsce realizowaną zwykle w okresie Bożego Narodzenia.

Wspólna troska duszpasterzy i wiernych
W niektórych kościołach lokalnych, na przykład na Górnym Śląsku, kolęda została zastąpiona przez odwiedziny duszpasterskie, które rozpoczynają się z pierwszą niedzielą Adwentu i trwają przez kilka miesięcy. Forma wizyty duszpasterskiej, choć ma długą kolędową tradycję, w znacznym stopniu zależy od specyfiki danej diecezji oraz aktualnej obecnie sytuacji pandemicznej. Im większe ośrodki, tym częściej wizyta ta rozkłada się na wiele miesięcy w ciągu roku. Szybko zmieniający się rytm życia codziennego i świątecznego Polaków, zwłaszcza w wielkomiejskich, a nawet i mniejszych środowiskach, nie sprzyja podtrzymywaniu tradycyjnych wzorów praktyk kolędowych. (…)

ks. Arkadiusz Drzycimski


Więcej przeczytasz w 1. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [9 i 16 stycznia 2022 R. XXXIII Nr 1 (838)]

TUTAJ można zakupić najnowszy (01/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym”:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-262021/287


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *