Zakwas, na zdrowie! – rozmowa z Magdą i Mikołajem Bator, twórcami Zakwasowni

Świat coraz chętniej zwraca oczy w stronę kuchni roślinnej. Wbrew temu, co można sądzić, kuchnia ta niejedno ma imię i oprócz tego, że jest zdrowa, może być też bardzo różnorodna. Zimą na szczególną uwagę zasługują kiszonki, ale warto jeść je cały rok. Magda i Mikołaj Batorowie, twórcy Zakwasowni – rodzinnej manufaktury, która powstała z potrzeby zdrowia – udowadniają, że ukisić można dosłownie wszystko! O ich sposobach na naturalne wzmacnianie organizmu opowiadają Mai Sitkiewicz.

REKLAMA


– Czy naprawdę wszystko da się ukisić?
– Magda: Właściwie tak. Rzeczywiście warzywa wspaniale poddają się kiszeniu. To doskonała i prosta naturalna metoda konserwowania warzyw, owoców, grzybów czy nawet liści. Zalewamy je osoloną wodą i pozostawiamy na jakiś czas, by dokonał się fascynujący proces fermentacji. Do akcji wkraczają mikroorganizmy, bakterie, grzyby i pod wpływem wilgoci i ciepła przekształcają żywność. Zmienia się jej smak, zapach, tekstura. Organizmy powodujące fermentację produkują alkohol, kwas mlekowy i octowy, które w sposób naturalny zatrzymują składniki odżywcze, a jednocześnie konserwują.
– Mikołaj: Ta metoda praktykowana jest od stuleci. Jest nieskomplikowana, a w zależności od regionu geograficznego fermentuje się różne produkty. My kisimy ogórki, Grecy liście winogron, a kraje arabskie cytryny… (…)


Więcej przeczytasz w 4. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [21 i 28 lutego 2021 R. XXXII Nr 4 (815)]

TUTAJ można zakupić najnowszy (4/2021) numer dwutygodnika „Pielgrzym”:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-22021/287

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *