Bank Pszczeli – rozmowa z Rafałem i Maciejem Szelą, twórcami Banku Pszczelego

To historia niezwykłego pszczelarza, któremu nieznani sprawcy wytruli 2,5 miliona pszczół, w jednej chwili niszcząc całą pasiekę. Jednak to dopiero początek opowieści o tym, jak dobro pokonuje zło. O pierwszej i jedynej na świecie idei Banku Pszczelego opowiadają jego twórcy – Rafał i Maciej Szela. Rozmawia Maja Sitkiewicz.

REKLAMA


– Co sprawia, że pszczoły są dla nas tak ważne, i dlaczego tak mało o tym wiemy?
Maciej Szela: – Pszczoły mają dla nas niebagatelne znaczenie. Bez nich trudno byłoby sobie wyobrazić naszą codzienność. Z pewnością życie ludzi nie byłoby bez nich takie samo. Mówi się, że nie mielibyśmy w co się ubrać i co jeść, gdyby nie praca tych pożytecznych owadów. To dlatego, że pszczoły zapylają ponad 87 procent gatunków roślin na całym świecie, które gwarantują 90 procent pożywienia. Skala produkcji upraw zależnych od zapylaczy wzrosła w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat aż o 300 procent, nie ma więc wątpliwości, że nasze życie jest ściśle związane z pszczołami.
Rafał Szela: – I to nie tylko z pszczołą miodną, która jest nam najbliższa, bo hodowana z myślą o miodzie i innych produktach pszczelich, ale także z pozostałymi gatunkami pszczołowatych, których na świecie istnieje około 20 tysięcy. Należą do nich między innymi trzmiele czy murarki ogrodowe. I najczęściej za zapylenie jednej rośliny odpowiada kilka gatunków tych owadów. Niestety blisko połowa z około 460 gatunków pszczół żyjących w Polsce jest zagrożona wygi-
nięciem.
Musimy mieć świadomość, że to właśnie dzięki ich pracowitości możemy jeść jabłka, maliny, czereśnie i wiele innych owoców i warzyw. Ich praca jest więc niezwykle cenna i trudno ją przeliczać na środki finansowe. Szacunkowe dane mówią, że są to dziesiątki miliardów złotych wkładu w naszą gospodarkę.
Maciej Szela: – Dlatego tak ważna jest edukacja. Tak mało wiemy o pszczołach i ich znaczeniu dla człowieka, ponieważ jako społeczeństwo się tym nie interesujemy. Na szczęście ta świadomość z roku na rok rośnie. My też staramy się do tego dołożyć swoją cegiełkę i przybliżamy świat pszczół po to, by lepiej je poznać, zrozumieć i wspierać. (…)


Więcej przeczytasz w 11. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [30 maja i 6 czerwca 2021 R. XXXII Nr 11 (822)]

TUTAJ można zakupić najnowszy (11/2021) numer dwutygodnika „Pielgrzym”:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-102021/287

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *