Rodowód Jezusa – ks. Wojciech Kardyś

Rodowód, czyli genealogia, to wyliczanie przodków jakiegoś bohatera mające pokazać jego pochodzenie i przynależność do konkretnego rodu. Tylko dwaj ewangeliści, Mateusz i Łukasz, umieścili w swych przekazach rodowód Jezusa, zwracając uwagę na ludzkie pochodzenie Zbawiciela.

REKLAMA


Genealogie spotykamy często na kartach Starego Testamentu. Ich celem jest nie tylko udokumentowanie przynależności danej jednostki do pewnej konkretnej grupy wywodzącej się od wspólnego przodka (zwanego eponimem), ale także potwierdzenie praw z tego tytułu jej przynależnych. Jest to zatem ukazanie czyjejś tożsamości rodowej, a z drugiej strony uzasadnienie, że dzięki takiemu czy innemu pochodzeniu jednostka ma konkretne uprawnienia i przywileje.

Ewangelia według św. Mateusza
Św. Mateusz od genealogii Pana rozpoczyna swą wersję Ewangelii (por. 1,1–17). Już w pierwszym zdaniu pisze: „Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama”. Słowo „rodowód” oddaje dwoma terminami (biblos geneseos), które możemy przetłumaczyć jako „księga pochodzenia”, „księga początku”, „księga zrodzenia”. (…)

ks. Wojciech Kardyś


Więcej przeczytasz w 25. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [13 i 20 grudnia 2020 R. XXXI Nr 25 (810)]

TUTAJ można zakupić najnowszy (25/2020) numer dwutygodnika „Pielgrzym”:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-252020/287

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *