13/2020

Kalwaria Pacławska – ks. Marek Łangowski

Licząca nieco ponad 150 mieszkańców wieś Kalwaria Pacławska na południowo-wschodnim krańcu Polski wydaje się być końcem świata z powodu swego zagubienia wśród wzgórz Podkarpacia. Dla wytrwałego pielgrzyma skrywa w sobie piękno franciszkańskiego klasztoru, sanktuarium i dróżek kalwaryjskich. W klasztornym kościele…

Niech żyje łąka! – Anna Czerwińska-Rydel

Łąki kwietne, łąki umajone, dawne miejsce zabaw dworskich i turniejów rycerskich dziś znowu w modzie. Co się stało, że pogardzane do niedawna nieużytki i zwyczajne, pospolite wręcz polne kwiaty wróciły do łask?

Nie święci garnki lepią – Anna Mazurek-Klein

Jedną z najbardziej znanych rodzin kaszubskich garncarzy są Neclowie, od ponad stu lat związani z Chmielnem. To już dziesiąte pokolenie, które lepi garnki, wazony, dzbany, dwojaki, lichtarze, kropielniczki, miski, kufle, cukierniczki, dzwoneczki i talerze – wszystkie wyrabiane ręcznie przy użyciu…

Muzyczne zapalenie Wyrostka – rozmowa z Marcinem Wyrostkiem

Jest laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych w kraju i za granicą. Swoją grą na akordeonie porywa i wręcz hipnotyzuje publiczność. Jego płyty zazwyczaj pokrywają się platyną lub złotem. Eksperymentuje, grając z różnymi muzykami i orkiestrami. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań…

Zapachy – Adam Hlebowicz

Jazda rowerem na początku lata to szczególna przyjemność. Sama jazda na dwóch kółkach to już jest coś, ale dodatkowy jej walor o tej porze roku to zapachy, jakie można po drodze zebrać. Kwitnące kwiaty czarnego bzu, czeremchy, jaśminu, lipy…

Wiara potrzebuje chleba – Piotr Wojciechowski

Zmiany w życiu religijnym, jakie przyniosła pandemia koronowirusa, dotknęły wszystkich, szczególnie jednak tych, którzy na co dzień walczyli ze swoją oziębłością, martwili się trudnościami w modlitwie. Teraz oni sami muszą szukać sposobu, aby nie gasła w nich wiara, nie usychała…