9/2019

Zielone na zdrowie!

Właśnie teraz jest najlepszy czas, aby na naszych stołach pojawił się kolor zielony – to kolor natury, zdrowia i dobrego samopoczucia. Sięgajmy zwłaszcza po to, co rośnie blisko nas: jarmuż, szpinak, szparagi, rukiew wodną, młody jęczmień, pokrzywę, mniszek lekarski i…

Rower jest wielce OK

O zaletach zdrowotnych jazdy na rowerze przekonują fizjoterapeuci, o pozytywnym wpływie na środowisko – ekolodzy. Nasze portfele wskazują na oszczędności, a nasze odczucia krążą wokół czystej przyjemności, poczucia wolności i niezależności. Podczas wycieczek rowerowych poznajemy świat i innych ludzi. Zdaje…

W tej budowli jest wszystko

„Dzięki nauce symboliki udało się uczynić makrokosmos ze stosu kamieni” – mówi ks. Plomb, bohater XIX-wiecznej powieści „Katedra”. I trudno się z nim nie zgodzić.

Płonąca katedra

Ten widok poruszył wiele osób na całym świecie. Płonąca katedra Notre Dame, Naszej Pani, w samym centrum Paryża. W ślad za tą tragedią popłynęła fala współczucia dla Francuzów. Nawet ci, którzy na co dzień deklarują niewiarę w Boga, wydawali się…

Przyspieszone Zmartwychwstanie

– Dla nas, mimo że trwał jeszcze Wieki Post, były już święta Zmartwychwstania. I wszystkim chcemy opowiadać o tym cudzie, żeby wiara i nadzieja nie umierały nigdy – mówi moja przyjaciółka Monika, mama cudownie uleczonego chłopca.

Notre-Dame. To nie jest koniec

Dramat pożogi paryskiej katedry Notre-Dame rozpoznawalnej na całym świecie wstrząsnął opinią publiczną jako wydarzenie przełomowe. Odezwali się zwolennicy teorii spiskowych, wieszczący symboliczny koniec chrześcijaństwa w Europie, a szczególnie we Francji. Nic bardziej mylnego. To nie jest koniec chrześcijaństwa.

Cicha i piękna jak wiosna

Dzieło stworzenia jest wyrazem miłości Stwórcy. Bóg doznaje w nim chwały, gdyż cieszy się tym, co stworzył. Od samego początku Bóg widział, „że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” (Rdz 1,31). Dzieło Boże było też piękne. Nawet grzech początku i…

Chciałbym zjeść Paryż

W tym mieście jest ponad dziewięć tysięcy restauracji. Sto sześć z nich ma gwiazdki Michelin. W końcu to stolica kraju z najlepszą kuchnią na świecie.

Fioletowy świat Anity

Martwa natura, akty i obowiązkowo fiolet. Anita Domeracka, artystka z Glincza, udowadnia, że niepełnosprawność, w jej przypadku defekt jednej ręki, nie musi być przeszkodą w realizacji marzeń. Skończyła Akademię Sztuk Pięknych i od kilku lat oddaje się swojej pasji. Jej…

Bon ton – lamus, moda czy sposób na życie?

Nie wszyscy musimy wiedzieć, jak się je homara oraz co oznacza cravate noire. Najważniejsze, aby znać podstawowe zasady savoir-vivre’u i aby szacunek oraz uprzejmość względem drugiego człowieka stały się naszą drugą naturą.