14/2018

Bałkańskie opowieści

„Historia zaokrągla szkielety do zera. Tysiąc i jeden to wciąż jeszcze tysiąc. Ten jeden, jakby go wcale nie było”.

Jak jedziesz…!

Drogowy cwaniak, macho, wszystkowiedzący nauczyciel – to tylko niektóre typy kierowców, których możemy spotkać na naszych drogach. Do tego dochodzą niewybredne zachowania, odzywki, pokazywanie znaczących gestów, a nawet rękoczyny. Dlaczego za kierownicą tak bardzo się zmieniamy? Z Piotrem Ławaczem, psychologiem,…

MUNDIAL

To niewiarygodne, jak bardzo gra 22 zawodników dmuchaną skórzaną kulą zawładnęła światem. Mundial jest tego dowodem. W końcu grają tam najlepsze zespoły świata, a przynajmniej takie, które najskuteczniej przebrnęły przez sito eliminacji.

Nic nie jest proste

Co wyznacza nasze miejsce na ziemi? Wielkość mieszkania, gmina, parafia? Może ojczyzna – kraj, a może Europa?

Olbrzym, który strzeże kierowców

Św. Krzysztof to jeden z najpopularniejszych świętych. Jest patronem kierowców i podróżujących. Jego wspomnienie Kościół katolicki obchodzi 25 lipca. Charakterystycznym akcentem tych obchodów jest święcenie pojazdów.

Pustka w oczach dziecka

Prawdziwa relacja, rozmowa, czas poświęcony drugiej osobie. Tylko tyle albo aż tyle. Specjaliści podkreślają: „Jeśli mamy dobry kontakt z dzieckiem, jest mniejsze prawdopodobieństwo, że sięgnie ono po środki psychoaktywne”.

Siostry nie są z kosmosu!

Jak w czasach, w których każdy chce być piękny, młody i bogaty, zrozumieć decyzję o wstąpieniu do zakonu? Powołanie do życia konsekrowanego dla wielu z nas jest całkowicie niezrozumiałe, a perspektywa wyboru takiej drogi przez nasze dzieci budzi w nas…

Wrócili do domu

Przywiązali go do słupa i próbowali zasłonić mu oczy. Skazany zaprotestował. Zamiast tego zwrócił się do żołnierzy mających go zabić: „Chłopcy, a teraz strzelajcie, odważnie i celnie. Raz, dwa, trzy!”.

Wsłuchać się w ciszę

Przy drodze na Świętą Górę Polanowską, wśród lasu, stoi nietypowy drogowskaz z napisem: „Zanim otworzysz usta, posłuchaj, jakim błogosławieństwem może być cisza”. Te piękne słowa mogłoby być mottem na wakacje, gdy od nadmiaru bodźców, rozedrgania zmysłów i hałasu może zakręcić…

Zdrowe zboża – orkisz i amarantus

W ostatniej dekadzie pojawiło się ogromne zainteresowanie żywnością traktowaną jako środek leczniczy. A to właśnie zboża przez tysiące lat stanowiły podstawę żywienia, były i są chlebem życia – dosłownie i w przenośni.