Skąd wywodzą się polskie barwy narodowe? Co symbolizują? Czy zawsze były to biel i czerwień? Kiedy i w jakich okolicznościach powstała polska flaga? I jak ją zawieszać, by nie złamać prawa?
Flaga państwowa obok godła Orła Białego w złotej koronie oraz hymnu Mazurka Dąbrowskiego jest jednym z trzech symboli suwerenności Polski oraz historii dziedzictwa kulturowego narodu. Jej rola i znaczenie podkreślone zostały 13 lat temu. Weszła wówczas w życie ustawa powołująca 2 maja nowe święto − Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Tego dnia wywieszamy ją z dumą na naszych balkonach, a włodarze miejscowości w całej Polsce przyozdabiają nią publiczne gmachy i latarnie. Traktujemy flagę jako coś oczywistego. Ale czy znamy jej historię? Dlaczego to właśnie czerwień i biel stały się naszymi narodowymi barwami?
Uczciwość i odwaga
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z polskiego herbu, który po raz pierwszy został użyty jako godło państwa w 1295 roku przez króla Przemysła II. Biel pochodzi od bieli orła, a czerwień od jego pola tarczy. W tych samych barwach był herb Wielkiego Księstwa Litewskiego, drugiej części wspólnej Rzeczypospolitej − Pogoń przedstawiająca rycerza na białym koniu w czerwonym polu. (…)