Skąd się biorą grzeczne dzieci?

REKLAMA

Świat wartości, dobrze wpojonych zasad i przede wszystkim wzajemna miłość to klucz do wychowania dziecka, a w przyszłości dojrzałego człowieka.

 

Od czasu do czasu w szkole, wśród znajomych czy nawet w przychodni lekarskiej ktoś z pewnym zdziwieniem pyta mnie, jak to się dzieje, że moje dzieci są takie grzeczne. To prawda – nie mamy z nimi większych problemów wychowawczych. Oczywiście jedne uczą się lepiej, inne gorzej, jedne chętniej wykonują polecenia, inne sporo się buntują, sprawiając, że musimy czasami stawić się w szkole, a inne nigdy nie przyniosą zwykłej uwagi w dzienniczku. I jeśli dobrze rozumiem pytających, tak naprawdę nie chodzi o grzeczność, czyli dobre wychowanie, ale o to, że my jako rodzice mamy u dzieci spory autorytet.

 

Jednak kiedy podejmuję próbę odpowiedzi, bywa, że słuchacze najpierw przyglądają mi się ze zdziwieniem, później zaczynają lekko się uśmiechać, aż w końcu tracą zainteresowanie. I wcale mnie to nie dziwi, bo to, co mówię, może wydawać się dziwne, śmieszne, a nawet głupie. A jednak metoda jest na tyle skuteczna, że przynosi dobre rezultaty.

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *