23/2016

Chrześcijaństwo krwawi

13 listopada obchodzimy VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku dzień ten poświęcony będzie Irakowi. O trudnej sytuacji chrześcijan i pomocy potrzebującym z ks. prof. Waldemarem Cisłą, dyrektorem sekcji polskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie, rozmawia Patrycja Michońska-Dynek.  

Dynia na katar

Właśnie nadeszła pora uciążliwej, wszechobecnej ciemności. A to oznacza, że stragany uginają się pod ciężarem pięknych, dorodnych dyń.  

Gdańskie oko świadomości

Urządzenie C-Eye (ang. Consciousness Eye, czyli oko świadomości), stworzone przez gdańską firmę informatyczną AssisTech, powstało z myślą o osobach, których jedyną szansą na kontakt z otoczeniem są ruchy gałek ocznych. Z jednym z jego twórców, dr. Bartoszem Kunką, prezesem AssisTech,…

„Katolicyzm kucany”

W jednej ze swoich książek śp. ks. Jan Kaczkowski wylansował termin „katolicyzm kucany”. Według autora „Katolicyzm kucany to kwintesencja polskiego katolicyzmu powszechnego, czyli masowego. Taki katolik drapie się po klacie, czyli robi znak krzyża; dyga, czyli markuje przyklęknięcie przed Najświętszym…

KRÓL WOBEC NISZCZENIA, ŚMIERCI I STAROŚCI

Pod koniec roku kościelnego koncentrujemy się wokół Jezusa Króla, który pokonał śmierć, szatana i starość. Naszym marzeniom przedstawił nową ziemię i nowe niebo. Do tego szczęścia daleko, skoro w ekologii i w edukacji martwi nas powszechne niszczenie.

Matka Boża od uśmiechu

W Polsce istnieje aż kilkaset sanktuariów, z czego większość to sanktuaria maryjne. Najbardziej znanym wizerunkiem Matki Boskiej jest Czarna Madonna z Jasnej Góry. Dużym kultem cieszą się także Matka Boża Licheńska, Świętolipska czy Bolesna. Na Pomorzu z kolei najczęściej pielgrzymuje…

Nie pomogła nawet miłość

Do Libii pojechała z przekonaniem, że gorące uczucie pokona wszelkie przeszkody: religijne, kulturowe i mentalne różnice. Tymczasem rzeczywistość szybko i boleśnie zweryfikowała marzenia. Swoje arabskie doświadczenia Nadia Hamid opisała w książce „Gorzka pomarańcza”. Z autorką rozmawia Iwona Demska.  

Nie tylko o przemijaniu…

Listopad mieniący się kolorami jesieni ma swój urok oraz kieruje naszą uwagę na przemijanie, śmierć i życie wieczne. Odwiedzamy cmentarze, by zadbać o groby bliskich i ofiarować im modlitwę.

Pamięć

Przed ponad dwoma laty na łamach „Pielgrzyma” pisałem o jednym z ostatnich żyjących niezłomnych okresu powojennego – Józefie Bandzo pseud. „Jastrząb”. Podpułkownik zmarł przed kilkunastoma dniami w wieku 93 lat.