Mesco baptizatur

Jak zapewnia Rocznik kapituły krakowskiej, w 966 roku „Mesco Dux Polonie baptizatur”. Dokładnie 1050 lat temu Mieszko I, książę Polan, przyjął chrzest i wprowadził swoje państwo w krąg kultury chrześcijańskiej i cywilizacji europejskiej.

REKLAMA

Jedna z koncepcji dowodzi, że przodkowie Mieszka byli Normanami, którzy tak jak na Rusi, w Normandii czy Anglii wpłynęli na utworzenie nowego ośrodka władzy. Inna teoria podpowiada, że to niedobitki upadłej dynastii morawskiej dały początek państwu gnieźnieńskiemu. Zawsze też obecna była teoria, że dynastia Piastów ma swe korzenie w rodzinnej Wielkopolsce.

Nie jest znana dokładna data i miejsce urodzenia Mieszka. Przyszedł na świat zapewne w pierwszej połowie X wieku. W dniu ślubu miał co najmniej 15 lat, bo wcześniej oddalił siedem pogańskich żon. Być może urodził się w Kaliszu, ponieważ gród ten nie został spalony podczas powiększania państwa Piastów. Może w Gieczu, bo to jeden z pięciu najważniejszych wczesnopiastowskich grodów o najwcześniejszej metryce. Wznoszone były one przez jego ojca, Siemomysła, i grupę dobrze już wtedy zorganizowanych pobratymców, którzy zbudowali w Wielkopolsce zręby przyszłej Polski. (…)

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *