6/2015

Kaszubska Via Dolorosa

Po zimowej przerwie nad Cedron wracają pątnicy. Każdego roku wraz z Wielkim Postem rozpoczyna się sezon pielgrzymkowy na Kalwarii Wejherowskiej. Dla mieszkańców Kaszub to miejsce szczególne, bo – jak głosi regionalne porzekadło – „Kto za życia Kalwarii nie obejdzie, ten…

Moja ukochana tarta

– Jest post, więc może napiszesz coś o postnych potrawach? – zaproponował kilka dni temu mój kolega Mateusz. Odpowiedź dostał krótką. Nic nie napiszę.

Niezwykli Kalksteinowie

Nazwisko brzmi obco, ale kilka razy zabrzmiało donośnie w bogatej historii Polski. Rodzina Kalksteinów herbu Kos zalicza się do najbardziej znanych i zasłużonych rodów pomorskich.

O odpustach „zupełnie” zmieniających życie

Można powiedzieć, że Kościół „ma, z czego dawać” albo raczej ma czym się dzielić z tymi, którzy szczerze pragną naprawić swoje życie. W tym sensie mówimy o możliwości korzystania z łask odpustu (częściowego lub zupełnego).

O św. Józefie i trudnych sprawach

Ewangelie według św. Mateusza i według św. Łukasza są pierwszymi tekstami, w których spotykamy św. Józefa. Nie wypowiada w nich jednak ani słowa. Święty Józef jest więc obecny w dziejącej się historii w sposób skromny i milczący, ale niezawodny.

Ojcostwo to ciągły wyż

Prognozy pogody w jego wykonaniu zawsze są niekonwencjonalne. Widzowie polubili go przede wszystkim za charakterystyczne poczucie humoru i optymizm. „Wyżowy” nastrój to między innymi wpływ rodziny, w której spełniał się od momentu przyjścia na świat pierwszego dziecka. Z Tomaszem Zubilewiczem,…

Powrót Syrenki

VW Beetle, Mini, FIAT 500. Po wielkich powrotach europejskich klasyków, Polacy zamarzyli mieć coś podobnego. Zaczęło się od budowania kopii Syreny Sport. Teraz czas na nową, klasyczną Syrenkę.

SŁÓW KILKA O MODZIE

Kto dziś żeni się z modą, ten jutro jest wdowcem, ponieważ jest ona tak zmienna i kapryśna, że trudno jej dotrzymać kroku. Jako zjawisko nie jest zła ani dobra, ponieważ to człowiek nadaje jej wartość. Zamiast narzekać na złą modę,…