Kobieta bez lęku

Hildegarda z Bingen – najbardziej niezwykła z kobiet średniowiecza – pierwsza, która nazwana była badaczem flory i fauny. Jako dziewięcioletnie dziecko oddana została do zakonu.

REKLAMA

Woda była już na poboczu jezdni – rosnący poziom Renu dawno przekroczył stan alarmowy. Czerwiec 2013 r. był wyjątkowo mokry, wielogodzinne opady w środkowych i północnych landach sprawiły, że wiele rzek wystąpiło z brzegów. Jadąc ze słonecznej Konstancji, nie zdawałam sobie sprawy z powagi sytuacji. Zjechałam z autostrady na drogę nr 42, biegnącą wzdłuż Renu. Słoneczny poranek nie zapowiadał żadnych kataklizmów. Ze zdumieniem przyglądałam się otoczeniu – byłam tu pierwszy raz i chłonęłam wszystko po drodze do miejsca, gdzie wiodła życie i założyła swój klasztor najbardziej niezwykła z kobiet średniowiecza – pierwsza, która nazywana była badaczem fauny i flory, benedyktynka, która jako 9-letnie dziecko oddana została do klasztoru.

Hildegarda z Bingen urodziła się 16 września 1098 r. w Bermersheim w Hesji. Była dziesiątym dzieckiem wysokiego urzędnika cesarskiego. Od wczesnych lat dziecięcych wychowywała się w opactwie benedyktyńskim w Disibodenbergu. Od młodości doznawała mistycznych wizji. (…)

 

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *