5/2015

Bliżej Ukrainy

Relacje zwykłych Polaków ze zwykłymi Ukraińcami od dawna nie były tak dobre jak dzisiaj. To całkiem nowy rozdział w dziejach obu narodów.

Czapki z głów

Zanikające zawody to cena postępu technologicznego. Modniarstwo dodatkowo pada ofiarą zmiany stylu życia oraz kapryśnej mody. Choć los tej branży wydaje się przesądzony, istnieją jeszcze pracownie, które świetnie sobie radzą, bo ich klientki sprawę nakrycia głowy traktują priorytetowo.

Kiedy rozum śpi, budzą się biskupi

W Europie rozum śpi, bo wystarczy przeanalizować skalę problemu w poszczególnych krajach i wnioski nasuwają się same: czym mniej religii i tradycyjnej rodziny, tym więcej przemocy. Szkoda, że niektóre środowiska wolą walkę ideologiczną niż rozum. 

Kobieta bez lęku

Hildegarda z Bingen – najbardziej niezwykła z kobiet średniowiecza – pierwsza, która nazwana była badaczem flory i fauny. Jako dziewięcioletnie dziecko oddana została do zakonu.

NASI NIEZŁOMNI WYKLĘCI

Od kilku lat 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na naszej ziemi ich nie brakowało. Grudzień 1945 r. – „Byli jeńcy wojenni noszą mundury wojskowe, nie oddają honorów wojskowych, niektórzy noszą pasy i dystynkcje”.

Owoce młodości i długowieczności

Goji berry – jagody z krzewów Lycium Barbarum – rosnące na terenie Chin, Tybetu i Mongolii od tysięcy lat stosowane są w tradycyjnej medycynie Wschodu w leczeniu wielu dolegliwości ciała i ducha. Chińska legenda głosi, że odkrywca i popularyzator goji…

Przytulanie mamy w naturze

„By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, ośmiu. By się rozwijać, dwunastu” – stwierdziła niegdyś terapeutka Virginia Satir. Badania naukowców potwierdzają, że moc przytulania jest potężna. To jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Warto wiedzieć, dlaczego opłaca się…

Stworzona na obraz Boga

Historia świata utkana jest z losów społeczeństw, a nade wszystko poszczególnych osób – mężczyzn i kobiet. Mimo różnic wynikających z ich natury i powołania, wzajemnie się dopełniają. Zatem pytanie o to, komu ludzkość więcej zawdzięcza – mężczyznom czy kobietom –…

„Tak dawno was nie jadłem”

Właśnie tak powiedziałem, gdy do napełnionej zimną wodą ceramicznej misy wrzuciłem kilogram małży. Już widzę wasze miny – skrzywione i mówiące wprost – jak można jeść to obrzydlistwo?

WILCZKI CD. OPOWIEŚCI

Masowy katolicyzm w Polsce potrzebuje liderów, animatorów, grup i wspólnot. Są bowiem konieczne drożdże, aby powierzchnia (powierzchowność) się ruszała i rosła. Dotychczas najbardziej podstawową i wydajną była i jest rodzina. Ale rodziny jest coraz mniej i jej „drożdży” również.

Wyjście ze strefy komfortu

Dbanie o własny wygląd i wizerunek stało się niemal obsesją współczesnych czasów. Skłonni jesteśmy stosować drakońskie diety i spędzać godziny na siłowni. Natomiast mniej wysiłku wkładamy w rozwój osobisty. Z psychologiem Iwoną Majewską-Opiełką, rozmawia Iwona Demska – Dlaczego z takim…