Sport dawniej i dziś

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi właśnie przekraczają półmetek. Natomiast już na początku marca obserwować będziemy zmagania sportowców podczas Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w Sopocie. Co wiemy o początkach sportu i jak zmieniał się w on ciągu stuleci? Z archeologiem, kuratorem wystawy “Sport od Starożytności do Współczesności” – Aleksandrą Szymańską-Bukowską – rozmawia Iwona Demska

REKLAMA

 

– Można podać okres, kiedy rozpoczęły się pierwsze zawody sportowe?

– Temat sportu sięga czasów starożytności. My, archeolodzy, opieramy się tu przede wszystkim na znanych nam źródłach. Dotyczy to starożytnego Egiptu i Grecji. Na wielu odkrytych płaskorzeźbach i reliefach, zwłaszcza w Egipcie, są postacie sportowców, które sugerują, że uprawiano wtedy takie dyscypliny, jak strzelanie z łuków, rzut kamieniem, biegi, zapasy czy walka na kije. Mało tego, można powiedzieć o sporcie gromadnym, o zawodach, które posiadały formę igrzysk. Archeolodzy i egiptolodzy rozpoznali twarze obcokrajowców, na przykład Egipcjan, Azjatów czy Libijczyków.

– W jakich odstępach czasowych odbywały się zawody?

– Jeśli chodzi o zawody cykliczne, to musimy odwołać się do starożytnej Grecji. Podobnie jak w Egipcie, i tu nasza wiedza opiera się na zabytkach. Zachowały się posągi, rzeźby z kamienia i brązu, monety i medale. Również ceramika czarno- i czerwonofigurowa, która też jest świetnym źródłem informacji. (…)

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *