07-2012

Alleluja! Jezus żyje!

Za oknem wiosna po długim zimowym śnie budzi przyrodę do życia. Słońce coraz wyżej na niebie, coraz cieplej i dłużej świeci, nad ranem i wieczorem w zagajnikach i ogrodach ptaki urządzają prawdziwe koncerty. Na polach i łąkach pojawia się pierwsza…

Dziękczynne Te Deum za 20 lat diecezji pelplińskiej

Świętowanie 20-lecia powołania do istnienia diecezji pelplińskiej zbiegło się z ogłoszeniem 24 marca br. decyzji Ojca Świętego Benedykta XVI o nominowaniu ks. prałata Wiesława Śmigla nowym biskupem pomocniczym w Pelplinie.

Manifa

Zdaje mi się, że to zupełnie nowy termin, który ma zastąpić manifestację, jak wyprz – wyprzedaż, a nara – na razie. Mniejsza o genezę czy etiologię tego neologizmu. Idzie zapewne o to, żeby wszyscy wiedzieli, że to jest dzieło kobiet,…

Pasja w San Cristobal

Na kontynencie amerykańskim Meksyk jest krajem najbogatszym w pomniki przeszłości, zarówno te w postaci zabytkowej architektury, jak i w ciągle trwałe i pielęgnowane z pełną świadomością zwyczajów.

Przepisy świąteczne o. Jana Grande

Pamiętajmy o tym, że świąteczne jedzenie jest tylko dodatkiem, tłem przeżyć duchowych i nie należy przywiązywać do niego zbyt wielkiej wagi. Równie ważny jak zastawiony stół jest spacer na świeżym powietrzu, wypatrywanie pierwszych śladów wiosny.

Rewia smaków

Stół wielkanocny łączy rodziny, bliskich, a nawet obcych sobie ludzi. Ze święconką, pisankami i białym barankiem na łące rzeżuchy lub owsa zaprasza do świętowania zmartwychwstania Pana. Udekorowany srebrnymi baziami,  bukszpanem i kwiatami przypomina również o budzącej się do życia przyrodzie.

Święto życia

Święcenie pokarmów jest, obok sypania głów popiołem w Środę Popielcową, najtrwalszym zwyczajem świątecznym okresu wielkanocnego w Polsce.

Wielkanocna wierzba

Wierzby przy drogach i nad wodą są symbolem polskiej przyrody. Kojarzą się z pięknymi pejzażami i muzyką Chopina. Drzewo to czczone jest od wieków, między innymi jako symbol płodności. Wierzba jako pierwsza zieleni się wiosną, a jej bazie w wielkanocnych…