21/2011

Z tęsknoty za słońcem

Dlaczego tak trudno zająć się pracą, skupić na jakimkolwiek zajęciu, a każdy nowy kłopot wydaje się wielki jak ośmiotysięcznik? Wszystkiemu winna jesień i nadciągająca wraz z nią sezonowa depresja.

Uśmiechnięty Kapłan

Serdecznie i z wdzięcznością myślimy o biskupie pomocniczym diecezji pelplińskiej, ks. dr. Piotrze Krupie, który z dniem 15 września br., po 50 latach służby Kościołowi, w tym od 1992 r. Kościołowi Pelplińskiemu, przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Szczęściarz

Wydawało się, że jego życiorys jest podobny do biografii tysięcy osób mieszkających na Kresach Wschodnich: wojna, osierocenie, łagier, emigracja, wielka miłość i uśmiech fortuny.

Misje blisko nas

To nowe wyzwanie dla nas, aby blisko siebie ewangelizować. Misje to nie tylko dalekie kraje, ale ludność żyjąca blisko nas. Już Sobór Watykański II zerwał z pojmowaniem geograficznym misji i uzupełnił je o pojmowanie socjologiczne (ks. Piotr Artur Sokołowski).

Lepanto i potęga różańca

W wielu miastach chrześcijańskiego Zachodu widuje się ściany pokryte freskami przedstawiającymi bitwę pod Lepanto, jaka rozegrała się 7 października 1571 roku na wodach greckich Zatoki Patras u wyjścia na Morze Jońskie.

Kult świętych i błogosławionych

1 maja 2011 roku cały świat cieszył się z wyniesienia do chwały ołtarzy papieża Jana Pawła II. Od dnia beatyfikacji Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II w Kościele można oddawać kult publiczny.

Informacja

Kampania wyborcza wkracza w ostatnią fazę. Wybory coraz bliżej, a kiedy ten felieton się ukaże, będzie już może nawet po wyborach. Przedwyborcze sondaże stają się coraz mniej oczywiste, więc nie oszczędza się przeciwnika. Dużo jest przy tym złośliwości, wręcz poniżania…

Aby Słowo Boże trafiało do serca

Z dominikaninem o. Jackiem Salijem, znawcą duchowości franciszkańskiej, pisarzem i publicystą, o doświadczeniu radiowego kaznodziei, współpracy z Janem Pawłem II i o tym, jak przeciwstawić się przejawom dechrystianizacji, rozmawia ks. Ireneusz Smagliński