Męczeństwo i chwała

Kulturę europejską tworzyli męczennicy trzech pierwszych stuleci. Tworzyli ją także męczennicy na wschód od nas – i u nas – w ostatnich dziesięcioleciach. Tak! Tworzył ją ksiądz Jerzy. On jest patronem naszej obecności w Europie za cenę ofiary z życia, tak jak Chrystus (Z homilii Jana Pawła II podczas Mszy św. we Włocławku, 7.08.1991).

REKLAMA

W Dzień Dziękczynienia, 6 czerwca 2010, odbyła się w Warszawie beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki.  Uroczystość, której przewodniczył prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Beatyfikacji i Kanonizacji, abp Angelo Amato rozpoczęła się na placu Piłsudskiego, po czym procesja z relikwiami Błogosławionego przeszła Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Proces beatyfikacyjny kapelana Solidarności, zamordowanego w 1984 przez oficerów SB trwał 12 lat, w grudniu ub. roku papież Benedykt XVI podpisał dekret o męczeństwie księdza Jerzego Popiełuszki.
Sprawcy mordu zostali skazani na 25, 15 i 10 lat pozbawienia wolności, po czym – jeszcze w świetle bezprawia PRL-owskiego – wyroki maksymalnie skrócono i po kilku latach wszyscy znaleźli się na wolności. (…)

MARZENA
BURCZYCKA-WOŹNIAK

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *