Rozmaitości

Tajemnica naszego życia w Bogu – ks. Sławomir Kunka

W Zwiastowaniu Pańskim Bóg przemówił do człowieka z całą mocą swej odwiecznej miłości. Przez Maryję zaś ludzkość odpowiedziała Stwórcy swoje oblubieńcze „tak”. Dlatego dzień ten, choć ukryty przed oczyma świata, stał się fundamentem Nowego Przymierza we Krwi Syna, Baranka bez…

Niedziele wielkopostne – Marzenna Bławat

Wielki Post to czas pokuty i nawrócenia, który przez 40 dni przygotowuje nas, chrześcijan, do przeżywania świąt Wielkanocy. Częściej wtedy chodzimy do kościoła; w piątki uczestniczymy w nabożeństwach Drogi krzyżowej, a w niedziele – w Gorzkich żalach. I odliczamy w…

Czarne róże – Wincenty Łaszewski

Maszerujemy (ufam, że ochoczo) przez Wielki Post. To zaś znaczy, że nasze źrenice zmieniły ogniskową i przez czterdzieści dni widzą ostro co innego niż w zwykłym czasie. Zaś to, na czym skupiał się dotąd nasz wzrok, staje się rozmyte. Na…

Budujemy kościół w Zambii – ks. Jerzy Zgoda

Wielki Post to czas, w którym podejmujemy wzmożoną pracę nad sobą. Poprzez różne wyrzeczenia świadczymy o dziełach miłosierdzia, którymi są między innymi modlitwa, post i jałmużna. Warto w tym okresie szczególnie pamiętać o misjonarzach, którzy biorą udział w pięknym dziele…

Grudka złota – Wincenty Łaszewski

Jest w naszym kraju pewna miejscowość, którą na pobrzeżu owija niewielka rzeka, a jej dno tu i tam iskrzy się w złotych kolorach. To… złoto! Kiedyś znajdowały się tam płuczki, ludzie szukali samorodków, a szczęściarze znajdowali całkiem duże okazy.

Pod kufajką błazna – Wincenty Łaszewski

Podobno istnieje coś takiego jak „zapach świętości”. Spotykasz takiego gościa i wiesz, że masz do czynienia z Bożym człowiekiem! Przyznam jednak, że nie spotkałem nikogo, kto by pachniał fiołkami, różami czy wonią innych kwiatów. Owszem, ludzie pachną dość powszechnie, ale…

Jedność uczniów Chrystusa – ks. Krzysztof Różański

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, mający już ponad stuletnią tradycję, stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na…

Objawienie Miłości przez łzy – ks. Sławomir Kunka

W Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny śpiewamy: „Rachel ożywiciela Egiptu nosiła, / Nam Zbawiciela świata Maryja powiła”. Co łączy te dwie kobiety? Czyż nie podpowiada tego sam tekst Godzinek? Może jednak jest coś więcej? A czy łączy coś…

Kiedy rodzi się Bóg… – Maja Przeperska

Mały Bóg narodził się w betlejemskiej stajence ponad dwa tysiące lat temu. Od tej pory na pamiątkę tego wydarzenia co roku ludzie na całym świecie obchodzą najpiękniejsze święta Bożego Narodzenia. Jak to mówią: „Co kraj, to obyczaj”, dlatego wyruszmy w…

Coś o Europie i… Maryi – Wincenty Łaszewski

Ludzie pilnie szukają proroctw. Chcą zajrzeć za zasłonę jutra. Tym razem chyba już nie z ciekawości, ale ze strachu. Boją się przyszłości, a powodów mają setki. Polityka jest niebezpieczna, klimat rozbujany, moralność odwrócona, roboty wymykają się spod kontroli. Dlatego ludzie…

Geneza diecezji chełmińskiej – ks. Anastazy Nadolny

Diecezję chełmińską, której spadkobierczyniami od 1992 roku są diecezje pelplińska i toruńska, a także archidiecezja gdańska i część bydgoskiej, powołano do życia 28 lipca 1243 roku. Od tego momentu w tym roku mija siedemset osiemdziesiąt lat. Warto więc przypomnieć wydarzenia…

Szósty wiersz – Wincenty Łaszewski

Czy to możliwe, że nie wszystkie pokusy pochodzą od diabła, bo jest jeszcze inny Kusiciel, a jest nim… sam Bóg? Pewnie się zdziwicie, ale przy tym pytaniu potakuje wielu, wielu ludzi. Zaraz przytoczę ich ciężki argument, ale nie mogę wcześniej nie…

Msza w niebie – Wincenty Łaszewski

Czym jest niebo? Na to pytanie istnieje chyba tylko jedna odpowiedź, która potrafi wyjaśnić misterium życia wiecznego, a przy okazji wytłumaczyć, czym jest piekło. Niebo? Tam trwa wieczna liturgia. Piekło? To znalezienie się człowieka poza nią.