Koronawirus zagrożeniem dla ludności tubylczej

Emerytowany biskup diecezji Xingu w brazylijskiej Amazonii, Erwin Kräutler, obawia się, że koronawirus może przyczynić się do zniknięcia wielu ludów tubylczych. „Odporność tych ludów nie jest tak duża, jak w przypadku innych populacji”, powiedział bp Kräutler w rozmowie z austriacką telewizją Ö1.

REKLAMA


Wyraził jednocześnie obawę, że koronawirus może zostać przeniesiony na tereny zamieszkane przez ludność tubylczą, a to za sprawą drwali, firm wydobywczych i dużych hodowców bydła, wykorzystujących tamtejsze tereny. “Jeśli jedna osoba zostanie zarażona, infekcja będzie się rozprzestrzeniała i może dojść do tego, że wymrze cała tamtejsza ludność, a to byłaby brutalna zapaść” – przestrzegł.

Bp Kräutler skrytykował też negatywną postawę brazylijskiego rządu prezydenta Jaira Bolsonaro wobec ludności tubylczej. „Uważa on, że Amazonia powinna być otwarta dla firm krajowych i międzynarodowych. Właściwie rdzenne terytoria nie powinny być otwarte, ale Bolsonaro chce w tym celu zmienić brazylijską konstytucję”, powiedział bp Kräutler. Przypomniał jednocześnie, że Kościół katolicki w Brazylii zaapelował do Kongresu, aby nie zatwierdzał nowelizacji ustawy w tej sprawie.

Emerytowany „biskup Amazonii” dostrzega jeszcze inny problem. Uważa, że koronawirusa bagatelizuje nie tylko Bolsonaro, ale także Kościoły ewangelikalne. „Jest to jeden z poważnych problemów. Nie można przecież powiedzieć, że sprawę rozwiąże dobry Bóg, a my nie musimy robić niczego” – stwierdził bp Kräutler.

Przed nową ustawą w Brazylii, która będzie miała głęboko idące konsekwencje dla lasów deszczowych Amazonii, ostrzega także “Greenpeace”. Organizacja ochrony środowiska zwraca uwagę, że w czasie kryzysu wywołanego wirusem Covid-19 kongres Brazylii może jeszcze w tych dniach w błyskawicznym tempie, przez głosowanie w trybie online, zatwierdzić projekt ustawy „MP 910” wydany przez Bolsonaro pod koniec ubiegłego roku. Ustawa przewiduje zalegalizowanie własności gruntów państwowych, które przed 2018 rokiem były nielegalnie zajęte i na których dokonano wyrębu lasów. Ustawa, nazwana przez “Greenpeace” „ustawą kradzieży gruntów” dotknęłaby milionów hektarów powierzchni Amazonii.


Źródło: https://ekai.pl/biskup-amazonii-koronawirus-powaznym-zagrozeniem-dla-ludnosci-tubylczej/
Fot. CIAT / Flickr.com

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *