Gniezno – prymasowska dekada

Mija 10 lat od powrotu godności Prymasa Polski do arcybiskupa gnieźnieńskiego. Dokonało się to na mocy decyzji papieża Benedykta XVI, który w uzasadnieniu wskazał na motywy historyczne i prawne przemawiające za Gnieznem jako pierwszą stolicą metropolitalną.

REKLAMA


W myśl papieskiego rozstrzygnięcia (podjętego jeszcze w 2006 roku) powrót ten miał stać się faktem z chwilą ukończenia przez ówczesnego Prymasa Polski kard. Józefa Glempa 80. roku życia. Nastąpiło to 18 grudnia 2009 roku. 19 grudnia 2009 roku godność otrzymał urzędujący wówczas metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński. W homilii Mszy św. celebrowanej z tej okazji w katedrze gnieźnieńskiej podkreślił, że przywrócenia tytułu prymasa wpisuje się w długą i piękną historię prymasowskiego Gniezna, którą szczyci się ono od 600 lat. W uroczystości uczestniczyło blisko 40 biskupów, przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz liczni duchowni z Kapitułą Prymasowską na czele.

Warto przypomnieć, że powrót godności Prymasa Polski do arcybiskupa gnieźnieńskiego nie był przed dekadą sprawą oczywistą. Rozważano także pozostawienie go przy urzędującym arcybiskupie metropolicie warszawskim. Papież Benedykt XVI przychylił się jednak do starań abp. Muszyńskiego idąc za przekonaniem swojego poprzednika papieża Jana Pawła II, który wielokrotnie podkreślał nierozerwalny związek tej godności z Gnieznem. Tak również Benedykt XVI swoją decyzję umotywował, wskazując na względy historyczne i prawne przemawiające za stolicą gnieźnieńską jako pierwszą polską archidiecezją metropolitalną, gdzie przechowywane są relikwie św. Wojciecha, patrona Polski. Trzeba również dodać, że godność prymasa Polski jest obecnie godnością wyłącznie honorową, bez przysługującej jej w dawnych czasach jurysdykcji. Kompetencje prymasa określa szczegółowo statut Konferencji Episkopatu Polski, który stanowi, że prymas Polski zachowuje honorowe pierwszeństwo wśród biskupów, jest członkiem Rady Stałej Episkopatu i obok kardynałów kierujących diecezjami, jest faktycznie jedynym niewybieralnym członkiem tejże Rady.


Źródło: http://prymaspolski.pl/prymasowska-dekada/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *