Pismo katolickie Pelplin 4 i 11 stycznia 2015 R. XXVI Nr 1 (655)

"Z Niepokalaną przez życie"

100 Rocznica objawień fatimskich, 300 rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

 
Każdego roku w czasie wakacji tysiące pielgrzymów wyrusza na pielgrzymi szlak. Z każdego zakątka Polski pielgrzymi wyruszają do Matki.

W duchu wiary wyruszamy, aby wstawiennictwu naszej Matki powierzać siebie, rodziny nasze, Kościół, Ojca Świętego, Ojczyznę, naszą diecezję, nasze parafie.

Wciąż też aktualna jest intencja „Niesiemy pomoc Ojcu Świętemu”. Tę pomoc nieśliśmy św. Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI, a dziś Franciszkowi.

W modlitewnym skupieniu idziemy, aby dać świadectwo wiary. Świadectwo tego, że jesteśmy uczniami Chrystusa. Świadectwo, tak bardzo potrzebne współczesnemu światu.

W tym roku przeżywamy dwie wielkie rocznice.

 

Pierwsza z nich to 100 lecie objawień Matki Bożej w Fatimie.

Objawienia Matki Bożej w Fatimie to światło, które po upływie 100 lat wciąż jest aktualne. Możemy śmiało powiedzieć, że Fatima coraz bardziej promieniuje tym światłem. Światło fatimskie zapalił dla nas Bóg. Nie przestaje ono oświetlać naszej drogi życia. Wręcz odwrotnie. Im głębszy wokół nas mrok, im bardziej świat pogrąża się w mroku, tym większy jest blask objawionej tajemnicy Niepokalanego Serca Maryi.

 

Druga rocznica jest związana z Jasną Górą. Dokładnie 300 lat temu Papież Klemens XI ofiarował korony dla Matki Bożej.

Jasna Góra nazywana duchową stolicą Polski. Miejsce wyjątkowe dla każdego Polaka. Miejsce, które jest historią Polski i Polaków. Miejsce, które odwiedziło trzech papieży Św. Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek. Również królowie Polski odwiedzali Jasną Górę (Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt Stary, Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski).

Jasna Góra to miejsce licznych cudów. Polski kronikarz ks. Jan Długosz , który niejednokrotnie przebywał na Jasnej Górze tak napisał: ”Z całej Polski i krajów sąsiednich: ze Śląska, Moraw, Prus i Węgier, na uroczystość Maryi Świętej zbiegł się lud pobożny dla zdumiewających cudów, jakie za przyczyną naszej Pani i Orędowniczki tu się dokonywały”.

Tak powstała „Jasnogórska księga cudów i łask”, w której zapisano te nadzwyczajne wydarzenia. Świadectwem otrzymanych łask, są liczne wota pozostawione przez pielgrzymów.

Rok 1717 na zawsze pozostanie w pamięci nas Polaków. Papież Klemens XI poświęcił korony i przesłał je na Jasną Górę. Było to wydarzenie historyczne. Do tej pory – poza Rzymem- żaden obraz nie otrzymał papieskich koron. Uroczysta koronacja odbyła się 8 grudnia 1717 roku. Dokonał jej Ksiądz Biskup Krzysztof Jan Szembek w obecności licznie zgromadzonych pielgrzymów. Niezwykle wymownym znakiem jest to, że św. Jan Paweł II 1 kwietnia 2005 roku (czyli dzień przed śmiercią) poświęcił korony jasnogórskie. Piękna jest historia Jasnej Góry.

 

Św. Jan Paweł II tak napisał o tym wyjątkowym miejscu:

„Iluż w ciągu tych sześciu wieków przeszło przez jasnogórskie sanktuarium pielgrzymów. Iluż tutaj się nawróciło, przechodząc od złego do dobrego użycia swojej wolności? Iluż odzyskało prawdziwą godność przybranych synów Bożych? Jak wiele o tym mogłaby powiedzieć kaplica jasnogórskiego Obrazu? Jak wiele mogłyby powiedzieć konfesjonały całej bazyliki? Ile mogłaby powiedzieć Droga Krzyżowa na wałach? Olbrzymi rozdział historii ludzkich dusz! (…). Chrystusa pragniemy zaprosić w dalszy ciąg dziejów naszej Ojczyzny, tak jak został zaproszony wraz ze swą Matką do Kany Galilejskiej. Mówimy do Chrystusa przez Maryję: Bądź z nami w każdy czas! I to zaproszenie składamy tu, na Jasnej Górze”.

Wielu z nas, pielgrzymów mogłoby dać świadectwo tego co dokonało się w naszym życiu i życiu naszych bliskich, dzięki wstawiennictwu Pani Jasnogórskiej. Wiele cudów, o których mówi św. Jan Paweł II dokonało się w drodze do Matki. Wiele cudów dokonało się przed obliczem Czarnej Madonny. Idziemy do ukochanej Matki.

 

Niech tegoroczne nasze pielgrzymowanie będzie znów pięknym czasem rekolekcji w drodze. Czasem uczenia się od Maryi pokornej służby i miłości.

 

 

  • GRUPA

LĘBORSKA

  1. - przewodnik, Ks. Tomasz Bielicki, pl. Kopernika 6, 84-300 Lębork, tel. kom.: 515934495.
    Wychodzi 28 lipca 2017 r. z parafii NMP Królowej Polski w Lęborku o godz. 900. W Kościerzynie łączy się z grupą Kościerską.

GRUPA BYTOWSKA

- przewodnik Ks. Krzysztof Piątkiewicz, ul. Jana Pawła II 22, 77-100 Bytów, tel. kom. 602 296 169. Wychodzi 29 lipca 2017 r. o godz. 700 z parafii św. Katarzyny w Bytowie. W Chojnicach łączy się z grupą Chojnicką.

GRUPA KARTUSKA

- przewodnik Ks. Łukasz Delewski, Os. Wybickiego 35, 83-300 Kartuzy, kom. 667886741. Wychodzi 29 lipca 2017 r. z parafii Wniebowzięcia NMP w Kartuzach, o godz. 700. W Kościerzynie łączy się z grupą Kaszubską.

GRUPA KASZUBSKA

- przewodnik Ks. Łukasz Delewski, ul. Wybickiego 35, 83-300 Kartuzy, kom. 667886741. Wychodzi 30 lipca 2013 r. o godz. 630 z parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie.

GRUPA TCZEWSKA

- przewodnik, Ks. Piotr Lipkowski, ul. Mestwina 4, 83-130 Pelplin, tel. kom.: 505096404. Wychodzi 30 lipca 2017 r. o godz. 700 z parafii NMP Matki Kościoła w Tczewie.

GRUPA CHOJNICKA

- przewodnik Ks. Krzysztof Piątkiewicz, ul. Jana Pawła II 22, 77-100 Bytów, tel. kom. 602 296 169. Wychodzi 31 lipca 2017 r. o godz. 700 z parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach.

GRUPA KOCIEWSKA

- przewodnik Ks. Andrzej Nalborski, 83-200 Starogard Gd. ul. Pomorska 4A, tel. kom. 608157499: Wychodzi 31 lipca 2017 r. o godz. 630 z parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.

GRUPA ŚWIECKA

- przewodnik Ks. Marek Bogusz, ul. Sądowa 21, 86-100 Świecie, tel. kom.: 728461015. Wychodzi 2 sierpnia 2017 r. o godz. 900 z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Świeciu n/Wisłą.

KIEROWNIK PIELGRZYMKI: Ks. Tomasz Mońko, Al. MB Fatimskiej 21,

89-600 Chojnice, Tel. 509117868
Na Jasną Górę Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej wejdzie 13 sierpnia 2017 r. o godz. 715. Msza św. na Wałach Jasnogórskich o godz. 1130.

Pielgrzymkę wita Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel.

 fot.: www.naszraciborz.pl

 

W bieżącym numerze

Temat wydaje się pozornie wyeksploatowany. Wszyscy wiedzą o rządowym programie Rodzina 500+, mają za sobą wiele z nim związanych rozmów, wyrażanych pochwał lub słów krytyki, czy jednak tak naprawdę zdajemy sobie sprawę z niezwykłego znaczenia tego programu dla życia rzeszy polskich rodzin i wychowujących się w nich dzieci?
Wakacje dobiegły końca. Wymarzona podróż już za nami. Przyszedł wrzesień, a wraz z nim proza życia i tęsknota za tym, co minione. Ale, ale… nie wszystko stracone. Bo w podróży można być cały rok, wcale nie rezygnując przy tym z pracy. Wakacje na okrągło? Brzmi podejrzanie? Aleksandra Bogusławska, autorka inspirującego bloga Duże Podróże, udowadnia, że to możliwe. Już dwa lata żyje na walizkach, pracując zdalnie i spełniając swoje podróżnicze marzenia. O to, jak jej się to udaje, pyta Maja Przeperska.
Pielgrzymowanie kojarzy nam się przede wszystkim z naszym zmierzaniem do miejsc świętych. Mylilibyśmy się jednak, myśląc, że tylko my odwiedzamy świętych w świątyniach szczególnie im poświęconych. Pragnieniem świętych jest bliskość z nami i dlatego oni także do nas przychodzą. Kiedy to przychodzenie dokonuje się w znaku figury albo relikwii, nazywamy je peregrynacją.
Skutki nawałnicy i burzy będą usuwane i naprawiane przez wiele lat. Morze łez wyleją ci, którzy opłakują śmierć swoich bliskich. Odbudowa zniszczonych lasów to perspektywa kilku pokoleń. Jednak klęska wyzwoliła w ludziach również to, co najszlachetniejsze, potężną „nawałnicę” dobra i pomocy.
Kiedy coś bardzo, bardzo mi smakuje, można to łatwo poznać – nic nie mówię, tylko zaczynam się coraz szerzej uśmiechać.
Przeżyłem w swoim życiu wiele gwałtownych wichur i ulew. Ale nigdy takiej jak tegoroczna w piątek, 11 sierpnia, przed godziną 23 w nocy.

Temat numeru

Razem możemy więcej!


Jeden drugiego brzemiona noście – to zwięzłe zdanie apostoła jest inspiracją dla międzyludzkiej i społecznej solidarności. Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim. I nigdy brzemię dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich”, (Jan Paweł II, Gdańsk, 12 czerwca 1987 roku).

więcej

Wśród nas

Z terroryzmem trzeba walczyć


Jednym z przełomów we współczesnej historii był zamach terrorystyczny 11 września 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Słusznie zauważyli wówczas komentatorzy, iż od tej pory świat już nie będzie taki sam…
Więcej…

Felieton Bp. Wiesława Śmigla

„Nawałnica” ludzkiej dobroci

Skutki nawałnicy i burzy będą usuwane i naprawiane przez wiele lat. Morze łez wyleją ci, którzy opłakują śmierć swoich bliskich. Odbudowa zniszczonych lasów to perspektywa kilku pokoleń. Jednak klęska wyzwoliła w ludziach również to, co najszlachetniejsze, potężną „nawałnicę” dobra i pomocy.

FELIETON / ks. Franciszek Kamecki

Po nawałnicach i ulewach

Przeżyłem w swoim życiu wiele gwałtownych wichur i ulew. Ale nigdy takiej jak tegoroczna w piątek, 11 sierpnia, przed godziną 23 w nocy.