„Pismo Boże często czytaj, a raczej, świętej lektury nigdy z rąk nie wypuszczaj” – to częste powiedzenie św. Hieronima cytuje Papież w Liście apostolskim Scripturae Sacre affectus, ogłoszonym z okazji przypadającej dziś 1600. rocznicy śmierci tego łacińskiego ojca Kościoła.

„Vieni e vedi” (J 1, 46) czyli „Chodź i zobacz”. „Komunikować spotykając osoby takimi, jakimi są i tam, gdzie są”. – To temat wybrany przez Ojca Świętego na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Komunikowania, który będzie obchodzony w maju 2021 roku.

Wspólnota parafialna w Kiełpinie przeżywała swoje święto z patronem - św. Michałem Archaniołem we wtorek, 29 września. Tego dnia zakończyły się rekolekcje prowadzone przez ojca Przemysława Ilskiego, redemptorystę.

W dniu liturgicznego wspomnienia św. Franciszka z Asyżu przypadającego 4 października będziemy obchodzić Niedzielę św. Franciszka, która kończy „Czas dla Stworzenia”, rozpoczęty 1 września Dniem Modlitwy o Ochronę Stworzenia.

128 firm z Polski, Włoch, Słowenii, Ukrainy, Chorwacji, Czech i USA prezentuje od poniedziałku do środy (29- 30 września) w Kielcach najnowszą ofertę produktów sakralnych. Odbywa się to w ramach XXI Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo.

W pierwszy piątek października rozpoczną się spotkania pierwszopiątkowe pod tytułem "Kartuskie Uwielbienie". Rozpocznie się o godz. 18:00 Mszą św.

Collegium Marianum w Pelplinie i Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II Diecezji Pelplińskiej zapraszają na XII Konkurs Biblijny pt. „Dzieje Patriarchów Izraelskich”.

Na Cmentarzu Wojennym w Lesie Szpęgawskim 27 września odbyły się obchody 81. rocznicy niemieckiego mordu w Lesie Szpęgawskim. Ze względu na pandemię obchody miały bardziej kameralny charakter.

„Za przyczyną mojego syna wiele modlitw zostaje wysłuchanych. O pierwszych otrzymanych łaskach słyszałam zaraz po jego pogrzebie” – mówi matka 15-letniego Carla Acutisa. Zakochany w Eucharystii geniusz komputerowy, który zmarł na białaczkę w wieku 15 lat, zostanie ogłoszony błogosławionym 10 października w Asyżu, gdzie zapragnął być pochowany.

28 września, o godzinie 15.00 na ulicach wielu miast odmawiana była Koronka do Bożego Miłosierdzia. "Iskra Miłosierdzia" to inicjatywa jezuitów, która od 2008 roku łączy miasta Polski i świata w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny.

W 106. Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy rozpoczął się w Polsce Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei”. Wspólnota Sant’Egidio zachęca do włączenia się w modlitwę za tych, którzy – jak pisze papież Franciszek w swoim orędziu – zostali jak Jezus Chrystus za czasów Heroda zmuszeni do ucieczki. Modlitwy w Warszawie i Poznaniu sprawowane będą przy krzyżach przywiezionych z Lesbos, wykonanych z drewna łodzi migrantów, które rozbiły się u wybrzeży tej greckiej wyspy.

O tym, że gniazdo rodzinne to najważniejsza ze wspólnot i że każda inna – parafia, szkoła, zakład pracy, samorząd czy państwo – winna pełnić wobec niej rolę służebną, wskazywał na Jasnej Górze bp Romuald Kamiński. Duchowny przewodniczył Mszy św. w ramach 36. pielgrzymki małżeństw i rodzin, która przebiegała pod hasłem „Największym skarbem jest rodzina” zaczerpniętym z nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego.

O posłuszeństwie mówił Papież wczoraj w rozważaniu na Anioł Pański. Komentując przypowieść o dwóch synach, ukazaną w dzisiejszym fragmencie Ewangelii według św. Mateusza (por. 21, 28-32), Ojciec Święty zauważył, że nie polega ono na słowach, ale na konkretnych działaniach, które otwierają nas na wolę Boga i miłość wobec braci i sióstr.

Kartuzy są jednym z czterech ośrodków duszpasterstwa osób niesłyszących. Tu łączą się w modlitwie niesłyszący z powiatu kartuskiego i kościerskiego. 

Skierowanie w kierunku misji czyli wyjście na zewnątrz, a nie czekanie aż ludzie sami wrócą do kościołów. To jest ważne również dla naszego kraju – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podsumowując Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Odbyło się ono 25 i 26 września w formie on-line.

Skierowanie w kierunku misji – wyjścia na zewnątrz, a nie czekania aż ludzie sami wrócą do kościołów. To jest ważne również dla naszego kraju – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podsumowując Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Odbyło się ono 25 i 26 września w formie on-line.

„Przesiedleńcy wewnętrzni” są tematem papieskiego orędzia na obchodzony dziś (27 września) Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Chodzi tu o ludzi, którzy ze względu na konflikty, kataklizmy czy biedę musieli porzucić swe domy, lecz nadal pozostają w swej ojczyźnie. Tylko w ubiegły roku los ten spotkał 33 mln osób. Franciszek zauważa, że są to osoby, które żyją w wielkim ubóstwie. Tymczasem w wielu krajach brakuje struktur, które mogłyby im zapewnić odpowiednią pomoc.

26 września w Pelplinie obchodzono 25. rocznicę rozpoczęcia spotkań "Oazy Modlitwy". Centralnym punktem programu była Msza św. celebrowana przez biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasynę.

W ostatnią niedzielę września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Święto jest obchodzone od 1958 roku. Ważnym aspektem pracy duszpasterskiej w diecezji pelplińskiej jest prowadzenie osób głuchych i niesłyszących.

Promocja rodziny i wychowanie młodzieży a także aktualne wyzwania międzynarodowe to, jak czytamy w komunikacie oficjalnym Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, tematy poruszone w trackie watykańskich rozmów prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Ojciec Święty Franciszek zwrócił uwagę na to, że prowadziliśmy przez ostatnie lata bardzo skuteczną politykę dla rodziny. Ogromnie mi za to dziękował. Ze wzruszeniem przyjąłem te podziękowania. Wspominał o tych wszystkich programach, które uruchomiliśmy, o tym, że dbamy o rodziny wychowujące dzieci. Cieszę się, że wie o tym Ojciec Święty, że wie o tym Stolica Apostolska – mówił prezydent RP Andrzej Duda podczas briefingu na placu św. Piotra w Watykanie.

Papież Franciszek przyjął na audiencji prywatnej prezydenta Andrzeja Dudę. Był to pierwszy szef państwa, który gościł w Watykanie od czasu, gdy w marcu w Watykanie wprowadzono restrykcje sanitarne związane z pandemią koronawirusa. Ich spotkanie miało związek z setną rocznicą urodzin św. Jana Pawła II.

„Duszpasterskie towarzyszenie małżeństwu i rodzinie na emigracji” było tematem zebrania plenarnego Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej w sobotę 26 września. W związku z trudnościami wynikającymi z pandemii odbyło się ono w formie on-line.

Liczba uchodźców i migrantów na świecie gwałtownie rośnie i wynosi obecnie ok. 80 mln osób – wynika z najnowszego raportu „Global Trends” Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR). Jest ich prawie dwukrotnie więcej niż w minionej dekadzie.

[Z najnowszego  "Pielgrzyma"- PEŁNA WERSJA ARTYKUŁU] Zdrowie to prawidłowe funkcjonowanie umysłu i ciała. Środek, za pomocą którego człowiek wykorzystuje istniejące możliwości, aby swoje życie uczynić lepszym, satysfakcjonującym, pełniejszym. Choroba to stan przeciwny zdrowiu. Ale czy życie dziecka przewlekle chorego nie może być radosne? Chociaż w jakimś stopniu?

Pod hasłem „Największym skarbem narodu jest rodzina” od 26 do 27 września odbędzie się XXXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę.

Odtworzenie filmów w miejscu publicznym wymaga specjalnej zgody producenta. I parafie czy inne przykościelne ośrodki, będące często centrum życia kulturalnego lokalnej społeczności, nie stanowią tutaj wyjątku – mówi Wojciech Warpiński z Motion Picture Licensing Company. Instytucja ta, jako jedyna w Polsce, oferuje specjalny Parasol Licencyjny®, który gwarantuje legalność pokazów filmowych. Teraz udostępniła także specjalną stronę dedykowaną parafiom: parafie.mplc.pl.

Wybuch epidemii koronawirusa był wstrząsem, który uruchomił nowe procesy w polskim społeczeństwie. Antypandemiczne restrykcje mocno wpłynęły na przeżywane wspólnotowo praktyki religijne. Ograniczając swobodę organizowania duszpasterstwa, epidemia wzmocniła też obserwowany od 20 lat proces zanikania więzi z parafiami, a przy tym stworzyła zagrożenie dla ich finansowej płynności.

Tczew kolejny raz włącza się w akcję: Koronka na ulicach miast świata. Modlitewne spotkanie organizuje najstarsza tczewska parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Wierni staną z koronką w ręku, aby prosić Boga o miłosierdzie dla nas i całego świata.

Praktyka dowodzi, że często osoby udające się do kościoła wieczorem lub wczesnym rankiem nie są dobrze widoczne, dlatego zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Leszek Gęsiak SJ podczas briefingu inaugurującego akcję informacyjno-edukacyjną „Świeć przykładem – Bądź widoczny”.

Gościem Radia Głos był brat kapucyn Tomasz Świtała, pracujący w Republice Środkowej Afryki.

23 września w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie rozpoczął się cykl wieczorów "Cztery pory roku w poezji z Kociewia". Spotkania słowno-muzyczne odbywać się będą co dwa tygodnie w środy do 4 listopada br.

10 października odbędzie się  w kościele św. Marcina w Sierakowicach spektakl pt. "Pusta noc" nawiązujący do tradycji czuwania przy zmarłym w jego domu w ostatnią noc przed pogrzebem.

„Każdy może wnieść wkład swojej kultury, filozofii, sposobu myślenia. Liczy się także piękno i bogactwo występujące w mniejszych grupach; również dzięki wykluczonym może zakwitnąć piękno” - te słowa Papież wypowiedział w katechezie wygłoszonej podczas audiencji ogólnej.

O przypominaniu o wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci mówił papież Franciszek do pielgrzymów z Polski podczas audiencji generalnej.

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek wzywa do modlitwy za poszkodowanych w wyniku pożaru na wyspie Lesbos i do udziału w kweście na ich rzecz, która odbędzie się 27 września pod kościołami. Pomoc zostanie przekazana potrzebującym za pośrednictwem Caritas Polska – będzie to jedno z wielu dzieł miłosierdzia realizowanych przez tę organizację na rzecz uchodźców i migrantów.

Włoska młodzież przygotowuje się do beatyfikacji 15-letniego geniusza komputerowego. W tym celu zorganizowano m.in. specjalną pielgrzymkę po Asyżu i okolicy, bo właśnie w tym umbryjskim mieście pochowany jest Carlo Acutis i tam 10 października odbędzie się jego beatyfikacja.

Audiencja prywatna prezydenta RP Andrzeja Dudy u papieża Franciszka odbędzie się w piątek 25 września przed południem. Szef polskiego państwa spotka się także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, weźmie udział w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II i odwiedzi bazylikę św. Batłomieja, gdzie spotka się ze Wspólnotą św. Idziego (Sant’Egidio).

„To, że nie można kogoś wyleczyć nie oznacza, że nie należy się o niego zatroszczyć” – chory w stanie terminalnym ma prawo do bycia przyjętym, otoczonym opieką i miłością” – te stwierdzenia znajdujemy w liście „Samaritanus bonus” – „Dobry Samarytanin”, wydanym przez Kongregację Nauki Wiary „na temat opieki nad osobami w krytycznym i terminalnym okresie życia”.

Tegoroczna NOC MUZEÓW (18 września ) odbyła  się w czasie, kiedy zazwyczaj przybywają do Pelplina wystawcy i tłumy gości na Jarmark Cysterski. Z racji panującej pandemii XX Jubileuszowa jego edycja przeniesiona została na rok 2021.

Zaplanowana na 17 października 2020 w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy została przeniesiona na 2021 rok. O decyzji poinformował abp Wiktor Skworc 23 września.

W dniach 25 i 26 września 2020 roku, w godzinach 12:00 – 20:00 (w piątek) oraz od godziny 10:00 do 20:00 (w sobotę) lub do zamknięcia sklepów, Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi zorganizuje w wybranych supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce, osiemnastą już zbiórkę żywności pod hasłem: „Tak. Pomagam!”.

Oparcie na Jezusie możliwe jest razem z Maryją i przez Maryję – piszą biskupi w liście pasterskim zapowiadającym obchody XX Dnia Papieskiego. Będzie on obchodzony w niedzielę, 11 października, pod hasłem „Totus Tuus” – „Cały Twój”.

W poniedziałek, 21 września 2020 r. biskup pelpliński Ryszard Kasyna na zakończenie celebrowanej  Mszy Świętej Krzyżma ogłosił nominacje kanonickie

21 września, po Mszy św. z błogosławieństwem olejów chorych, katechumenów i konsekrowaniem krzyżma odbyła  się w Pelplinie konferencja Dziekanów, Rady Kapłańskiej oraz Rady Konsultorów Diecezji Pelplińskiej.

W poniedziałek, 21 września 2020 r. biskup pelpliński Ryszard Kasyna celebrował Mszę Świętą Krzyżma przeniesioną z Wielkiego Czwartku. We wspólnej koncelebrze uczestniczyli księża dziekani, rada kapłańska i przedstawiciele instytucji diecezjalnych. 

Dożynkami Gminy Gniew 20 września zakończyły się w Sanktuarium Maryjnym w Piasecznie obchody Odpustu Narodzenia NMP.

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w XV Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł wczoraj ulicami Warszawy. W kolorowym pochodzie pod hasłem „Wspólnie brońmy rodziny” wzięło udział ok. 1,5 tys. osób, w tym rodziny z dziećmi. Uczestnicy marszu akcentowali, że największa bitwa XXI w. zostanie stoczona o rodzinę i apelowali do sędziów Trybunału Konstytucyjnego o odpowiedzialny wyrok ws. aborcji eugenicznej.

O powołaniu mówił Papież Franciszek w czasie rozważania na Anioł Pański. Przypomniał także, że zbawienie jest darem, który otrzymujemy od Jezusa za darmo. Nie możemy na nie zapracować własnymi rękami.

W epoce, w której fałszerstwo ukazuje się jako coraz bardziej wyrafinowane i osiąga zastraszający poziom (deepfake), potrzebujemy mądrości, aby zebrać i stworzyć opowiadania piękne, prawdziwe, i dobre – czytamy w Orędziu Papieża Franciszka na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.  Jego temat brzmi: „+Obyś mógł opowiadać i utrwalić w pamięci+ (por. Wj 10, 2) Życie staje się historią”.

19 września metropolita warszawski Kardynał Kazimierz Nycz wprowadził relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki do kościoła w Bobowie.

Organizatorzy szacują, że w II Ekstremalnej Drodze Krzyżowej z Sierakowic do Sianowa uczestniczyło około 450 osób. Najwięcej zapisywało się jeszcze na pół godziny przed rozpoczęciem mszy św. inaugurującej nabożeństwo.

W piątek, 18 września 2020 r. w Dawnym Opactwie Cysterskim w Pelplinie odbyła się Noc Muzeów. W tym czasie (3 weekend września) odbywał się znany od wielu lat Jarmark Cysterski, który został przełożony na przyszły rok.

W dniu liturgicznego wspomnienia św. Franciszka z Asyżu przypadającego 4 października będziemy obchodzić Niedzielę św. Franciszka, która kończy „Czas dla Stworzenia”, rozpoczęty 1 września Dniem Modlitwy o Ochronę Stworzenia.

“Moje doświadczenie ponad 20 lat w poradni jednoznacznie pokazuje, że homoseksualizm, nawet jeśli go nie nazwiemy zaburzeniem, żeby nikogo nie urazić, wynika z pewnych deficytów i zaburzeń na etapie wcześniejszego życia danego człowieka. I to jest bardzo istotne” – mówi dr Jolanta Próchniewicz, psycholog i teolog. W rozmowie z KAI komentuje Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii LGBT+, odnosi się do zarzutów stawianych dokumentowi i dzieli się swoim doświadczeniem.

Prezydium Episkopatu wydało oświadczenie w sprawie toczącej się debaty na temat przyjętej 11 maja 2011 roku „Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej” zwanej Konwencją Stambulską. Przypomina stanowisko biskupów Europy Środkowej wzywające do jej odrzucenia. Popiera równocześnie inicjatywę obywatelską zastąpienia jej Międzynarodową Konwencją Praw Rodziny.

Zespół Nieboskłonni z Tczewa, bierze udział w XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival w Siedlcach. Możesz ich wesprzeć głosując na Psalm 23.

W piątek, 18 września, rusza II Ekstremalna Droga Krzyżowa z Sierakowic do Sianowa. O godz. 20 w kościele pw. św. Marcina rozpocznie się msza św., która zainauguruje drugą edycję Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Także w Dziemianach, mimo kwarantanny nałożonej na wielu mieszkańców, odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Rusza kolejna edycja akcji „SadziMY". Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017 r.

W dniach 28-30 odbędzie się XXI edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów c w Kielcach. Swoją obecność zadeklarowało już ponad 120 firm. Podczas trzech dni hale Targów Kielce wypełnią organy, rzeźby, ikony i różańce. Nie zabraknie premier książkowych i spotkań z ich autorami.