Dziś, 19 maja, w Kościele po raz pierwszy obchodzone będzie liturgiczne wspomnienie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej. – Już teraz widać owoce beatyfikacji m. Elżbiety. Odczuwamy jej obecność i działanie. Ogromnie wzrasta też kult. W ciągu ostatnich miesięcy Laski odwiedziło już ponad tysiąc grup z Polski i z całego świata – mówi s. Radosława Podgórska FSK. Dziś o godz. 9 Mszy św. w kaplicy w Laskach będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
18 maja 2022 r. w katedrze pelplińskiej bp Ryszard Kasyna przewodniczył Mszy św. sprawowanej razem z prezbiterami rocznika święceń 1997, świętującymi srebrny jubileusz kapłaństwa. Jubilatom we wspólnej modlitwie dziękczynnej towarzyszyli kapłani, wspólnota seminaryjna oraz zaproszeni goście.
Polska Misja Katolicka w Hamburgu, jest nam szczególnie bliska, ponieważ posługują tam kapłani z diecezji pelplińskiej, a proboszczem misji od kilku lat jest ks. kan. dr Jacek Bystron. Duszpasterstwo to skupia około 30 tys. Polaków. W sobotę, 14 maja 2022 r., grupa młodzieży i dorosłych w Hamburgu przyjęła Sakrament Bierzmowania. Podczas Mszy św. o godz. 14.00 w kościele Herz-Jesu Biskup dr Ryszard Kasyna – ordynariusz diecezji pelplińskiej, udzielił tego sakramentu 48 osobom.
„Uczmy się od Boga szacunku dla ludzkiego cierpienia i nieszczęścia” – powiedział Papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W ramach katechez na temat starości Franciszek podjął refleksję w oparciu o postać biblijnego Hioba jako świadka wiary, który pomimo swojego cierpienia nie zgadza się na przypisanie Bogu roli „prześladowcy” w dramacie swojego życia.
Zaplanowana na niedzielę 22 maja Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę będzie szansą na ukazanie rosnącej aktywności i wciąż tworzących się struktur duszpasterstwa kobiet w Polsce. Jego celem jest umocnienie tożsamości kobiet oraz ukazywanie ich misji i roli w Kościele. Inicjatywy duszpasterskie skierowane są do pań różnego stanu i wieku: kobiet zamężnych i młodych mam, singielek, wdów czy kobiet biznesu.
Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodzież męską do udziału w Dniach Skupienia „Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki (Hbr 13, 8)”, które odbywać się będą od 10 do 12 czerwca 2022 roku. Ta forma skupienia ma być pomocą dla młodych (uczniów szkół średnich, maturzystów i studentów) w rozeznaniu ich drogi życiowej.
Za nami ważne wydarzenie duchowe: rekolekcje kerygmatyczne dla kandydatów do bierzmowania. Odbyły się one w piątek (13.05.) i sobotę (14.05.). Rekolekcje miały miejsce w Szkole Podstawowej w Charzykowach. Ćwiczenia duchowe poprowadził ks. Tomasz Dawid (Proboszcz Parafii św. Jakuba w Ostrowitem) wraz z ekipą młodzieży z Chojnic i Nowej Cerkwi.
Franciszek skierował przesłanie do Papieskich Dzieł Misyjnych z okazji zaplanowanej na najbliższą sobotę beatyfikacji Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W tym roku przypada dwusetna rocznica jego powstania, a także stulecie podniesienia go, wraz z Dziełem Świętego Dziecięctwa i Dziełem św. Piotra Apostoła do rangi dzieł „papieskich”. Później dołączyła do nich, również uznana przez Piusa XII, Papieska Unia Misyjna, która obchodzi 150. rocznicę urodzin swojego założyciela.
W tym roku, który rozpoczął się w atmosferze wojny na terenach tak tobie jak i nam bliskich, modliliśmy się w nowennie za Twoim wstawiennictwem o dar pokoju na Ukrainie, o łaskę jedności i o pomyślność dla naszej Ojczyzny – powiedział bp Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski, w homilii Mszy św. w święto św. Andrzeja Boboli, w Narodowym Sanktuarium Świętego, w 20. rocznicę ogłoszenia go patronem Polski. Uroczystej Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
Patronowi tego miejsca polecamy wszelkie trudne sprawy. Modlimy się o sprawiedliwy pokój w Ukrainie i wycofanie rosyjskich wojsk. Ufajmy, że św. Andrzej Bobola wstawi się u Boga za cierpiącym narodem ukraińskim – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w Słowie na uroczystości 20-lecia ogłoszenia św. Andrzeja Boboli patronem Polski, które odbyły się w Sanktuarium Narodowym tego Świętego na warszawskim Mokotowie w jego święto przypadające 16 maja.
Kościół w Polsce obchodzi dziś uroczystość – św. Andrzeja Boboli, patrona Polski i metropolii warszawskiej, a także patrona jedności Kościoła i ewangelizacji w trudnych czasach. W narodowym sanktuarium świętego męczennika na warszawskim Mokotowie, gdzie spoczywają jego relikwie, kard. Kazimierz Nycz odprawi wieczorem uroczystą Mszy świętą.
W niedzielę 15 maja Franciszek ogłosił 10 nowych świętych – 6 mężczyzn i 4 kobiety – z Francji, Holandii, Indii i Włoch. Są to: Tytus Brandsma z Holandii (Niderlandów), Łazarz, zwany Devasahayam z Indii, Cezary de Bus z Francji, Ludwik (lub Alojzy) Maria Palazzolo i Justyn Maria Russolillo z Włoch, Karol de Foucauld i Maria Rivier z Francji oraz Maria Franciszka od Jezusa Rubatto, Martia od Jezusa Santocanale i Maria Dominika Mantovani z Włoch. Dzisiejsza uroczystość jest pierwszą kanonizacją od 13 października 2019 roku.
„Być uczniem Jezusa i kroczyć drogą świętości to przede wszystkim pozwolić, aby moc Bożej miłości przemieniała nas samych” – powiedział Papież w homilii podczas kanonizacji dziesięciorga błogosławionych. Franciszek zaznaczył, że wcielanie w życie przykazania miłości, które przekazał Jezus, jest podstawowym kryterium bycia chrześcijaninem i drogą do osiągnięcia świętości.
Założony przez ewangelikalnych protestantów w 2016 r. park tematyczny „Spotkanie z Arką” – na podobieństwo tej, którą zbudował Noe w czasie potopu – odwiedziło dotychczas 4-5 mln osób. Obok zainteresowania wzbudza on jednak kontrowersje dotyczące znajdujących się tam interpretacji pozabiblijnych oraz skupiania się tylko na „gniewie Boga” i „wiecznym potępieniu nienawróconych”.
Dziś, 15 maja 2022 r. papież Franciszek będzie przewodniczył w Watykanie Mszy św. i obrzędowi kanonizacji 10 błogosławionych, w tym bł. ks. Justyna Marii Russolillo od Trójcy Przenajświętszej. Ten włoski kapłan nazywany „świętym z Pianury”, żyjący w latach 1891-1955, zasłynął jako niezmordowany apostoł budzenia powołań kapłańskich i założyciel zgromadzeń męskiego i żeńskiego: „wokacjonistów” i „wokacjonistek”.
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oferuje kolejną edycję Studiów Podyplomowych w zakresie katechetyczno-teologicznym, które są skierowane zarówno do nauczycieli innych przedmiotów i uprawniają do uczenia religii, jak również do osób zainteresowanych poszerzeniem wiedzy teologicznej. Studia Podyplomowe realizowane będą w Pelplinie i w Toruniu.
Trwające od 13 maja do 13 października 1917 r. objawienia Matki Bożej w Fatimie, to najsłynniejsze w XX stuleciu objawienia maryjne, które nastąpiły w czasie, gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, a w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim. W Rosji za kilka tygodni miała zacząć ateistyczna rewolucja, która – w swych konsekwencjach – przyniosła najwięcej zbrodni i ofiar w historii świata oraz prześladowania Kościoła w niespotykanej dotąd skali.
22 maja będziemy przeżywać beatyfikację służebnicy Bożej Pauliny Jaricot. To wielkie święto nie tylko dla Papieskich Dzieł Misyjnych, przeżywających w roku 2022 liczne jubileusze, ale i dla nas wszystkich. Przygotowując się do tego długo wyczekiwanego wydarzenia, modlimy się „Nowenną” poprzedzającą uroczystość wyniesienia służebnicy Bożej Pauliny Jaricot na ołtarze.
Bł. Karol de Foucauld (1858-1916) może być dziś wzorem i oparciem dla tych wszystkich, którzy w pewnym momencie swego życia oddalili się od Boga, by potem ponownie powrócić do chrześcijańskiej wiary – uważa o. Bernard Ardura, postulator sprawy kanonizacyjnej francuskiego pustelnika. 15 maja w Watykanie odbędzie się jego kanonizacja.
W niedzielę, 15 maja papież Franciszek będzie przewodniczył w Watykanie Mszy św. i obrzędowi kanonizacji 10 błogosławionych, w tym bł. ks. Justyna Marii Russolillo od Trójcy Przenajświętszej. Ten włoski kapłan nazywany „świętym z Pianury”, żyjący w latach 1891-1955, zasłynął jako niezmordowany apostoł budzenia powołań kapłańskich i założyciel zgromadzeń męskiego i żeńskiego: „wokacjonistów” i „wokacjonistek”.
Światowe Spotkanie Rodzin (ŚSR) powinno być przeżywane w każdej polskiej parafii – powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny uczestniczył w zakończonym dziś w Porszewicach koło Łodzi spotkaniu środowisk Duszpasterstwa Rodzin. To element przygotowania do X Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie w dniach 22-26 czerwca tego roku.
Niech św. Stanisław, niezłomny obrońca Bożego ładu moralnego, szczególnie w tym tygodniu modlitw o powołania, wyjedna wszystkim młodym dar mądrego rozeznania życiowej drogi, zawierzenia Chrystusowi i wierności wartościom ewangelicznym – powiedział papież Franciszek w pozdrowieniach do Polaków podczas środowej audiencji generalnej.
Drogie babcie i drodzy dziadkowie, drogie starsze kobiety i drodzy starsi mężczyźni, w tym naszym świecie jesteśmy wezwani, by być sprawcami rewolucji czułości! Uczyńmy to, ucząc się coraz bardziej i coraz lepiej wykorzystywać najcenniejsze narzędzie, jakie mamy i które jest najbardziej stosowne dla naszego wieku: modlitwę – napisał papież Franciszek w orędziu na 2. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który w tym roku będziemy obchodzić 24 lipca pod hasłem: „Wydadzą owoc nawet i w starości” (Ps 92, 15).
W sobotę 28 maja br. o godz. 20:00 w kościele pw. Św. Ojca Pio w Gdańsku - Ujeścisku odbędzie się koncert pt. „Nowe serce” w wykonaniu 40-osobowego zespołu muzycznego „Na cały Głos” z Pelplina. „Nowe serce” to niespotykane ukazanie dziejów Historii Zbawienia. To widowisko pełne niezwykłych emocji muzycznych i artystycznych. Pomaga odkryć jak piękny i dobry jest świat stworzony przez Boga.
Jedyna taka noc w roku! Stało się już tradycją, iż Dawne Opactwo Cysterskie w Pelplinie otwiera swoje wrota i wita wszystkich zainteresowanych podczas Nocy Muzeów – tym razem 14 maja br. Wszystko, co od lat stanowi Pomnik Historii, zachwyci nas po raz wtóry bogactwem architektury, wyposażenia oraz niepowtarzalną atmosferą przywołując dawne czasy, kiedy gospodarowali tu szarzy mnisi.
Już 18 czerwca br. w Pelplinie odbędzie się spotkanie młodzieży diecezji pelplińskiej – „Przystań – Warsztaty dla duszy”. Jest to okazja by poprzez inspirujące warsztaty, wspólną modlitwę, rozwój pasji, uwielbienie Pana Jezusa, celebrację Mszy Świętej i koncert ewangelizacyjny głosić Dobrą Nowinę. W tym roku odbędzie się wyjątkowa, bo dziesiąta edycja tego spotkania.
Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich diecezjan do udziału w kolejnym Diecezjalnym Forum Duszpasterskim „U ŹRÓDŁA ŁASKI”, które odbędzie się 4 czerwca br. w bazylice katedralnej w Pelplinie. Spotkanie będzie poprzedzone nowenną przed Zesłaniem Ducha Świętego z dziewięciu sanktuariów Maryjnych naszej diecezji.
Męczeńska śmierć biskupa krakowskiego z rąk króla Bolesława Śmiałego – która zaowocowała pozbawieniem go korony królewskiej i wygnaniem z kraju – stanowi milowy krok w budowaniu autonomii Kościoła od państwa oraz definiowaniu misji „krytycznego sumienia”, jaką zawsze Kościół powinien zajmować wobec świata polityki.
W pierwszą sobotę maja w sianowskim sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub rozległa się modlitwa o rozeznanie drogi życia. Wypełniły ją adoracja Najświętszego Sakramentu, różaniec oraz Msza święta. W Domu Pielgrzyma do młodych wiekiem i duchem mówiła Iwona Niedbalska, lekarz pediatra a zarazem terapeuta rodzin.
Jesteśmy powołani, aby być stróżami jedni drugich, by tworzyć więzi zgody i dzielenia się, by leczyć rany stworzenia, żeby nie zostało zniszczone jego piękno. Krótko mówiąc, do tego, aby stać się jedną rodziną we wspaniałym wspólnym domu stworzenia, w harmonijnej różnorodności jego elementów – napisał papież Franciszek w orędziu na 59. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który obchodzić będziemy w niedzielę 8 maja pod hasłem: „Powołani do budowania rodziny ludzkiej”.
X Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w Rzymie od 22 do 26 czerwca 2022 r. w jedności z obchodami na poziomie polskich diecezji i parafii. Będzie to zwieńczenie ustanowionego przez Papieża Franciszka Roku Rodziny Amoris Laetitia, który rozpoczął się 19 marca 2021 r. Publikujemy oficjalną modlitwę na X Światowe Spotkanie Rodzin.