Na zakończenie dzisiejszej audiencji Papież zachęcił wierzących do prowadzenia wielkodusznego życia, zbudowanego na skale, czyli na Chrystusie, naszej jedynej i mocnej nadziei. Życzył także, aby wszyscy w klimacie wielkanocnej radości mogli oddać swoje życie na służbę Ewangelii oraz braci i sióstr.

„Modlitwa jest oddechem wiary; wzrastamy w wierze na tyle, na ile uczymy się modlić” - te słowa Papież skierował podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej z Biblioteki Pałacu Apostolskiego. W swojej katechezie Franciszek zwrócił uwagę, że Kościół jest szkołą modlitwy. ...

Pomimo tego, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, to jednak mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są do tego wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami egzystencjalnymi lub zawodowymi – napisał w Stanowisku bp Józef Wróbel SCJ, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Pelplinie zaprasza do wzięcia udziału w warsztatach metodycznych dla katechetów pt. „Pedagogika mass mediów”. Warsztaty odbędą się 16 kwietnia 2021 o godz. 19:00 oraz 17 kwietnia 2021 o godz. 9:00, za pomocą platformy Zoom.

Jest rzeczą niezwykle istotną, aby pamięć o tak ważnym dla Kościoła i narodu wydarzeniu była kultywowana rokrocznie, tak by zapadła głęboko w pamięci i sercach wszystkich Polaków, zwłaszcza najmłodszych pokoleń – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, z okazji 1055. rocznicy chrztu Polski, przypadającej 14 kwietnia.  

W najbliższą niedzielę 18 kwietnia po raz piąty odbędzie się narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wydarzenie, które honorowym patronatem objęli Przewodniczący KEP i Premier RP, będzie początkiem XIII Tygodnia Biblijnego, któremu w tym roku towarzyszą słowa: “Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.

Od Święta Miłosierdzia poprzez stronę www.milosierdzie.pl można uczestniczyć on-line w modlitwie przed Najświętszym Sakramentem w Łagiewnikach. Wystawienie odbywa się w Kaplicy Wieczystej Adoracji w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

W środę 14 kwietnia przypadnie, obchodzone po raz trzeci a ustanowione przez Sejm RP, Święto Chrztu Polski. Ma ono skłaniać Polaków do manifestowania patriotyzmu i podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego w Ojczyźnie. Przypomina też, że chrzest był elementem, od którego zaczęła się historia Polski i jej chrześcijańskie dziedzictwo.

W Roku Świętym Jakubowym 2021 w Diecezji Pelplińskiej ks. kan. Zenon Myszk –  proboszcz parafii Świętego Jakuba Apostoła w Łebie kieruje słowo i zachętę do czcicieli św. Jakuba.

Wyniki Diecezjalnego Konkursu Liturgicznego dla ministrantów, lektorów i ceremoniarzy zorganizowanego przez Diecezjalne Duszpasterstwo Ministrantów i Lektorów.

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. „W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej” – głosi treść uchwały Sejmu przyjętej przez aklamację w listopadzie 2007 r.

Centrum Psychologiczno-Pastoralne “Więź” zaprasza na warsztaty, które pomogą Ci zrozumieć zachowania Twojego Dziecka oraz własne, uzbroją Cię w praktyczne narzędzia radzenia sobie w sytuacjach trudnych i wzmocnią Twoją pewność siebie jako dobrego Rodzica, dzięki czemu Twoje Dzieci będą bardziej szczęśliwe.

Akcja Katolicka w Polsce wraz z Fundacją „Słowo” kolejny raz zaprasza do świętowania rocznicy Chrztu Polski. – Zachęcamy Rodaków do włączenia się w dniu 14 kwietnia 2021 w akcję „Wywieś flagę”. Wywieszanie w tym dniu flagi państwowej nie tylko podkreśli wagę tego Święta w naszej Ojczyźnie, ale też pokaże ścisły związek naszego chrześcijańskiego fundamentu i polskiej państwowości – podkreślają Jan Klawiter, inicjator ustanowienia święta oraz Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce. Jutro przypada 1055-rocznica chrztu Polski.

Na południu Brazylii powstaje pomnik Chrystusa z rozpostartymi ramionami większy od tego, który stoi na wzgórzu na wzgórzu Corcovado w Rio de Janeiro. Tym razem będzie przedstawiał nie Chrystusa Odkupiciela, lecz Chrystusa Opiekuna (Cristo Protetor).

„Życzę wam, abyście zawsze mieli poczucie, że dostąpiliście miłosierdzia, abyście i wy byli miłosierni” – powiedział Franciszek podczas niedzielnej modlitwy „Regina caeli”. Odmówiono ją po Mszy św., którą papież odprawił w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w rzymskim kościele Santo Spirito in Sassia. Św. Jan Paweł II ustanowił świątynię miejscem szczególnego kultu miłosierdzia Bożego. Kościół, ten znajduje się w pobliżu placu św. Piotra.

Świnice Warckie to mała parafia Diecezji Włocławskiej na pograniczu Wielkopolski i Mazowsza, między arcybiskupim Uniejowem i królewską Łęczycą. Swoją sławę zawdzięcza Apostołce Miłosierdzia Bożego, św. Siostrze Faustynie Kowalskiej, która tutaj przyszła na świat, tutaj została ochrzczona i tutaj przez szesnaście lat – połowę swego ziemskiego życia – wzrastała w łasce u Boga. W Świnicach Warckich znajduje się Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Siostry Faustyny. We wsi Głogowiec można do dziś zwiedzać rodzinny dom Świętej.

–  To, że istnieje taka przyszłość, że istnieje zbawienie, że dostąpimy miłosierdzia sprawia, że już teraz zmienia się nasza teraźniejszość – mówił abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Metropolita krakowski w Święto Bożego Miłosierdzia poświęcił „Dzwony Nadziei” dla Oceanii.

W obliczu pandemii i innych zagrożeń, od których nie jest wolny współczesny świat, potrzeba nam Bożego miłosierdzia, bo o własnych siłach świat sobie nie poradzi, Kościół sobie nie poradzi i my sobie nie poradzimy – mówił kard. Stanisław Dziwisz. W Niedzielę Bożego Miłosierdzia hierarcha przewodniczył Mszy św. w łagiewnickiej bazylice.

„Chrześcijańskie pielgrzymowanie rozpoczyna się od przyjęcia daru miłosierdzia. Jedynie wtedy będziemy mogli ofiarować światu coś nowego” - te słowa Papież wypowiedział w homilii podczas Mszy odprawionej w Święto Miłosierdzia Bożego w Kościele pw. Ducha Świętego in Sassia, w Rzymie. Franciszek zaznaczył, że Jezus po swoim zmartwychwstaniu dokonał „wskrzeszenia uczniów” do misji. W ten sposób okazał im miłosierdzie poprzez trzy wielkie dary: pokój, Ducha i otwarte rany.

Bp Jan Zając przewodniczył o poranku Święta Miłosierdzia Mszy św. w kaplicy z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego. – Tylko w Bożym przebaczeniu znajdę radość – a w Jego miłosierdziu nadzieję! – mówił do zebranych kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Miłosierdzie to postawa wobec drugiego człowieka, wobec jego potrzeb, a dokładniej wobec jego braków duchowych i materialnych – powiedział bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, z okazji przypadającej 11 kwietnia Niedzieli Miłosierdzia, która rozpoczyna 77. Tydzień Miłosierdzia przeżywany pod hasłem: „Jesteśmy wezwani do miłosierdzia”.

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego to wspólnoty w sposób szczególny związane ze św. s. Faustyną Kowalską, Apostołką Bożego Miłosierdzia. Ich ważnym charyzmatem jest głoszenie Miłosierdzia Bożego i wypraszanie go dla całego świata. Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w II Niedzielę Wielkanocną. Papież Jan Paweł II ustanowił je dla całego Kościoła 30 kwietnia 2000 r., w dniu kanonizacji s. Faustyny.

Minęło pięć lat od ogłoszenia posynodalnej adhortacji Amoris laetitia. Tymczasem wiele rodzin wciąż nie zna tego dokumentu, nie wszędzie został on właściwie przyjęty. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Alexandre Awi Mello, sekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Zapraszamy w piątek, 9 kwietnia o godz. 19:00 na Miłosierną Niezwykle Zwykła Mszę Świętą do kaplicy Collegium Marianum w Pelplinie. Podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu będziemy się modlić  nową, śpiewaną Koronką do Miłosierdzia Bożego. 

Przyjmując Boże miłosierdzie stajemy się bardziej zdolni do dawania siebie, do niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują – napisał bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, w Słowie na Niedzielę Miłosierdzia, która przypada w II Niedzielę Wielkanocną. 

Papież Franciszek wysłał odręczny list do dziennikarza Lucasa Schaerera z katolickiego tygodnika „Alfa i Omega” po otrzymaniu od niego zdjęcia kartki z spisu, pochodzącego z lat 50-tych ubiegłego stulecia ze swoim nazwiskiem i numerem. Pokazuje ono, że Jorge Mario Bergoglio był zarejestrowany pod numerem 9 195 jako nocny czciciel Jezusa eucharystycznego w Bazylice Najświętszego Sakramentu w Buenos Aires.

W piątek w Oktawie Wielkanocy, która przypada od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

W środę 14 kwietnia o godz. 19.00 odbędzie się bezpłatny webinar dla rodziców, wychowawców i nauczycieli dotyczący edukacji seksualnej, po którym będzie możliwość otrzymania zaświadczenia uczestnictwa. – Nikt rozsądny nie zabrania dzieciom i młodzieży dostępu do wiedzy. Osią sporu wokół edukacji seksualnej nie jest pytanie, czy należy ją prowadzić, ale w jaki sposób? Kto ma przekazywać dzieciom i młodzieży informacje kluczowe dla ich życia i szczęścia? Kiedy i w jakiej formie? – zauważają organizatorzy.

Kościół katolicki jest największą w Polsce – po strukturach państwa – organizacją świadczącą pomoc potrzebującym i pełni istotną rolę w realizacji usług społecznych w kraju. Swoim wsparciem ogrania najróżniejsze grupy osób potrzebujących. Posługa charytatywna stanowi część podstawowej jego misji. W szczególny sposób przypomina o tym Tydzień Miłosierdzia rozpoczynający się Niedzielą Miłosierdzia Bożego, która w tym roku przypada 11 kwietnia.

W intencji na kwiecień powierzonej Światowej Sieci Modlitwy Papież wzywa do obrony podstawowych praw człowieka. W wielu częściach świata wiąże się to z niebezpieczeństwem i ryzykiem. Jednak wszyscy powinni przyczynić się do tego, aby podstawowe prawa każdej osoby były respektowane.

„Pan Jezus potrzebuje dziś promocji, by Dobra Nowina obficiej była obecna we współczesnym świecie”, mówi ks. Zbigniew Gełdon z Pelplina. Pelpliński zespół ewangelizacyjny „Na cały głos” skomponował i wykonał nową melodię Koronki do Miłosierdzia Bożego. Środowisko muzyczne działające przy diecezjalnym Radiu Głos w Pelplinie skomponowało i nagrało nową wersję melodii do przekazanej przez św. s. Faustynę Kowalską Koronki do Miłosierdzia Bożego. 

Każdego dnia miliony osób w Polsce zakłada maseczki, dezynfekuje dłonie i utrzymuje społeczny dystans, by uniknąć zakażenia COVID. W cieniu zagrożenia koronawirusem coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z zaburzeniami depresyjnymi. – O depresji mówimy, gdy przestają nas cieszyć rzeczy, które do tej pory sprawiały nam przyjemność – podkreśla ekspertka KUL, psycholog specjalizujący się w pracy z dziećmi i młodzieżą dr Natalia Kajka.

„Wraz z otrzymaną wiarą, wiarą przekazaną, którą otrzymaliśmy, wraz z nią został nam przekazany pewien sposób modlitwy oraz modlitwa jako taka” - te słowa Papież skierował podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej z Biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Papież przypomniał, że wczoraj obchodzony był wprowadzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju. Życzył, aby doświadczenie sportu stawało się wydarzeniem zespołowym, sprzyjającym dialogowi pomiędzy kulturami i narodami. W tym kontekście zachęcił również watykański klub sportowy - Athletica Vaticana - do zaangażowania w promowanie kultury braterstwa w świecie sportu, skupiając szczególną uwagą na osobach najsłabszych i stając się w ten sposób świadkami pokoju.

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Święto to, choć jest jednym z najmłodszych w kalendarzu liturgicznym, ukazuje jedną z najważniejszych prawd chrześcijaństwa i można powiedzieć, że zostało ustanowione na prośbę samego Jezusa, przekazaną w objawieniach s. Faustynie Kowalskiej.

Ks. Marek Kubecki miał szczęście osobiście poznać i spotykać się z Założycielem słynnych oaz (Ruch Światło - Życie) Sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim. W oczekiwaniu na beatyfikację twórcy oaz dla dzieci i młodzieży oraz formacji rodzin prezentujemy rozmowę z kapłanem z diecezji elbląskiej.

O dawnych zwyczajach wielkopostnych i wielkanocnych na wsi kaszubskiej opowiada Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Wielkanoc dawniej i dziś wspominają rozmówcy Radia Głos: Brygida Kwidzińska z Sianowa, Bartłomiej Flisikowski z Osowej Góry w gminie Przodkowo, regionalista Tadeusz Makowski z Zawór i inni.

Konieczność umierania, budząca w człowieku uzasadniony lęk, poczucie, że nie ma większej tragedii niż opuszczenie świata i bliskich, których znamy i kochamy, rodzaje śmierci, spośród których ta fizyczna dla chrześcijanina nie powinna być największą tragedią oraz dążenie do zmartwychwstania, rozpoczynającego się już na ziemi – to tematy nad którymi w liście na Wielkanoc pochyla się rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

O tym, jak Kaszubi kiedyś spędzali Święta Wielkanocne i jakie zwyczaje przetrwały do dziś opowiada w rozmowie z KAI Róman Drzéżdżón, kaszubski pisarz, poeta, satyryk i publicysta.

Do nieustawania w poszukiwaniu zmartwychwstałego Chrystusa, który daje życie w obfitości tym, którzy Go spotkają zachęcał Ojciec Święty w rozważaniu przed południową modlitwą maryjną okresu wielkanocnego. Z powodu obowiązującego w Rzymie twardego lockdownu Papież odmówił Regina coeli nie z okna Pałacu Apostolskiego lecz samotnie w bibliotece, skąd modlitwa była transmitowana przez watykańskie media.

„Święta paschalne są okazją, by podziękować Bogu za otrzymany dar, a jednocześnie, by ożywić w sobie te postawy, które płyną z wiary nadziei i miłości” – mówił w Niedzielę Wielkanocną w katedrze gnieźnieńskiej Prymas Polski.

„Miłosierdzie Pańskie na wieki wyśpiewywać będę” - słowa świętej siostry Faustyny dzisiaj się materializują w postaci nowej melodii Koronki, którą skomponowali Jacek Hoduń i Agata Glejt z zespołu Na cały Głos. Projekt #OtwarteDrzwiKoronka koordynuje ks. Zbigniew Gełdon. 

Potrzebujemy czasu, by przejść przez tajemnicę Wielkiej Nocy. Skoro w Noc Paschalną cały wszechświat opowiada o zmartwychwstaniu, to szkoda byłoby prześlizgnąć się obok bogactwa tekstów, znaków czy doświadczeń – mówi w rozmowie z KAI o. Dominik Jurczak OP, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

W wielkanocnym orędziu Papież Franciszek apelował, by w obliczu pandemii, która jest nadal w rozkwicie nie tracić nadziei i wspierać tych, którzy najbardziej cierpią z powodu wywołanego przez nią kryzysu społecznego i gospodarczego.

Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył Wigilii Paschalnej w bazylice katedralnej w Pelplinie. 

Nawet z ruiny naszych serc Bóg może zbudować dzieło sztuki – mówił Ojciec Święty w czasie Wigilii Paschalnej sprawowanej w Bazylice Watykańskiej.

Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał – wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.

„Światło zmartwychwstania rozjaśnia naszą drogę, oświetla wybory i postawy tych, którzy pragną naśladować Chrystusa” – mówi w życzeniach na Święta Wielkanocne Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Życzenia Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny z okazji Zmartwychwstania Pańskiego 2021.

Niech Jezus, Zwycięzca śmierci, napełnia nas nadzieją i pokojem, niech światło Jego obecności przenika nasze serca i dodaje nam sił – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ w życzeniach z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

W klimacie świąt wielkanocnych chciałbym zachęcić Was do korzystania ze źródła nadziei, jakim jest Eucharystia. Msza święta pozwala nam bowiem spotkać się z Jezusem i wejść w tajemnicę Jego śmierci i zmartwychwstania – napisał bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w życzeniach z okazji Świąt Wielkanocnych skierowanych do Polonii.

Niech bliskość Zmartwychwstałego Pana otwiera nasze serca i umacnia nas do powstawania każdego dnia ze śmierci do życia, do przezwyciężania lęku przed przyszłością, do budowania jedności, do zawierzania codzienności Jego miłosierdziu – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, w życzeniach z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Życzę, abyśmy czerpali obficie z pokoju, który przynosi Zbawiciel, a który koi serce i pozwala z ufnością patrzeć w przyszłość – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, w życzeniach z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Z wyjątkową czcią w czasie Triduum Paschalnego podchodzimy do krzyża zaś w Wielką Sobotę nawiedzamy Groby Pańskie, w oczekiwaniu na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Biskup Arkadiusz Okroj przewodniczył Liturgia Męki Pańskiej w bazylice katedralnej w Pelplinie.

Jeśli w Wielką Sobotę nie ma możliwości pobłogosławienia pokarmów na stół wielkanocny w kościele, można to uczynić w domu – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Dekorowanie jaj i dzielenie się nimi to nieodłączne elementy świąt wielkanocnych. W tradycji chrześcijańskiej dzielenie się poświęconym jajkiem oraz składanie sobie przy tym życzeń radości, zdrowia i szczęścia w życiu rodzinnym, rozpoczyna uroczyste śniadanie wielkanocne. Bywają też jajka – dzieła sztuki jubilerskiej, których ceny sięgają nawet milionów euro. Do najsłynniejszych należą ozdobne jaja wytwarzane od połowy XIX w. przez firmę Fabergé w Sankt-Petersburgu.

W ścisłym reżimie sanitarnym sprawowano w Watykanie liturgię Męki Pańskiej z udziałem Ojca Świętego. Zgodnie z wieloletnią tradycją nie wygłasza on podczas niej kazania, tylko wraz ze wszystkimi słucha rozważania kaznodziei Domu Papieskiego. Kard. Raniero Cantalamessa mówił o zranionym katolickim braterstwie. Wskazał, że darem jaki Kościół powinien dziś szczególnie pielęgnować jest jedność.

Kościół obchodzi dziś Wielką Sobotę – dzień ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.

Modlitwa „Anioł Pański” i papieskie audiencje będą dostępne w języku migowym – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Usprawnienia zostaną wprowadzone w ramach projektu „Nikt nie jest wykluczony”, którego celem jest przybliżanie przesłania papieża Franciszka osobom niedosłyszącym.