Zespół ds. Inicjatyw Duszpasterskich w ramach Polonijnej Rady Rodziny proponuje modlitwy za rodziny polonijne podczas Mszy świętych w ostatnie niedziele miesiąca.

Niech Eucharystia oraz słowo i błogosławieństwo biskupa Rzymu umocnią nas na drodze odnowy i nawrócenia osobistego i duszpasterskiego, w dialogu ze światem, w służbie człowiekowi przez komunię, uczestnictwo i misję ku Kościołowi-Wspólnocie – powiedział abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, w homilii Mszy św. przy grobie św. Piotra Apostoła w Bazylice Watykańskiej, na rozpoczęcie wizyty ad limina apostolorum czwartej grupy biskupów.

W piątkowy wieczór, 22 października 2021 r., w wieku 86 lat i 63 roku kapłaństwa, we wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II, odszedł do Domu Ojca śp. ks. infułat Stanisław Grunt, wieloletni Ekonom Diecezji Chełmińskiej i Pelplińskiej.

24 października br. w Pelplinie odbyło się doroczne święto myśliwych, leśników, sokolników. „Hubertusa Pomorskiego” rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Arkadiusza Okroja.

Dnia 24 października 2021 r. odbył się Rodzinny Bal Świętych w Tucholi, zorganizowany pod patronatem burmistrza Tucholi, Tucholskiego Ośrodka Kultury oraz tucholskich parafii.

Wczoraj w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii, opowiadającego o przywróceniu wzroku przez Jezusa niewidomemu żebrakowi o imieniu Bartymeusz (por. Mk 10, 46-52). Słysząc od innych, że Jezus podąża drogą z Jerycha do Jerozolimy wychodzi mu na spotkanie i zaczyna wołać z całych sił prosząc o zmiłowanie. Uczniowie i tłum próbują go uciszyć, ale On woła coraz głośniej: „Synu Dawida, ulituj się nade mną” (w. 48).

Papież Franciszek zapowiedział, że w grudniu pojedzie do Grecji i na Cypr. W przyszłym roku natomiast wybiera się po raz pierwszy do Oceanii. Ojciec Święty mówił o tym w wywiadzie dla argentyńskiej agencji informacyjnej Télam.

W polskim społeczeństwa znacząco spadła aktywność prospołeczna i dobroczynna – podkreślają twórcy programu społecznego Szlachetna Paczka w ogłoszonym właśnie „Raporcie o obojętnieniu”.

Wczoraj, 23 października w Bibliotece Diecezjalnej odbyły się XXI. Pelplińskie Spotkania Duszpasterskie. „W św. Józefie można odkryć piękno człowieczeństwa”, podkreślił biskup pelpliński Ryszard Kasyna otwierając wydarzenie.

W sobotę, 23 października parafia pw. świętego Wojciecha w Kartuzach obchodziła swoje 25-lecie. Z tej okazji uroczystej Mszy św. jubileuszowej przewodniczył i homilię wygłosił bp diecezjalny Ryszard Kasyna.

Pod hasłem „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy” obchodzony dziś będzie Światowy Dzień Misyjny. Jest on organizowany w Kościele powszechnym w przedostatnią niedzielę października a w Polsce inauguruje on także Tydzień Misyjny. W niedzielę modlitwom będzie towarzyszyła zbiórka pieniężna w kościołach przeznaczona na wsparcie i rozwój ewangelizacji na różnych kontynentach.

– Co miesiąc organizowane będą on-linowe spotkania osób odpowiedzialnych za synod w poszczególnych diecezjach – informuje bp Adrian Galbas, przewodniczący Rady Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski. Do końca lutego 2022 r. winny powstać diecezjalne syntezy z konsultacji synodalnych, a w kwietniu synteza ogólnopolska, która zostanie przekazana do Watykanu. Wiele diecezji stworzyło też możliwość indywidualnego przesyłania opinii i refleksji.

Jak odbudować autorytet biskupa, relacje państwo-Kościół, duszpasterstwo po pandemii koronawirusa, nowa ewangelizacja, rola mediów, problem uchodźców i imigrantów, kryzys rodziny, kwestie doktrynalne, kultura we współczesnym świecie i Kościele, liturgia trydencka, ekumenizm, przestępstwa seksualne wobec małoletnich, ważne sprawy Kościoła greckokatolickiego to najważniejsze tematy, które zostały poruszone podczas zakończonej wizyty ad limina Apostolorum trzeciej grupy biskupów polskich w Watykanie.

Wczoraj, 22 października podczas Mszy Świętej odpustowej w parafii pw. Św. Jana Pawła II w Mądrzechowie Biskup Pelpliński rozpoczął diecezjalny etap Synodu o synodalności. Będzie on odbywał się na całym świecie pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

Na misjach „ad gentes” (czyli w tradycyjnych krajach misyjnych) posługuje obecnie 1800 polskich misjonarzy i misjonarek, którzy przebywają w 99 krajach na 5 kontynentach – wskazują najnowsze dane. 24 października Kościół obchodzi Światowy Dzień Misyjny, który rozpoczyna Tydzień Misyjny.

We wspomnienie św. Jana Pawła II, 22 października, w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II obchodzono święto patrona. Rozpoczęto je Mszą św. w kościele pw. św. Kazimierza, po czym uroczystości kontynuowano na sali gimnastycznej. Po raz pierwszy zgromadziła ona tylu uczniów - bowiem oddano ją do użytku we wrześniu 2020 roku.

Z błogosławieństwem papieża Franciszka rozpoczął się czas Synodu, kiedy słuchając Ducha Świętego mamy ożywić Kościół – odkryć Jego piękno i Nim żyć.  A co to jest Synod? To jest wspólna droga wszystkich nas – ochrzczonych, którzy jesteśmy zaproszeni do słuchania i rozeznawania głosu Boga w Kościele. Zatroszczmy się wspólną modlitwą o owoce tego czasu.

Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa opublikował kalendarz uroczystości, którym będzie przewodniczył Ojciec Święty w listopadzie br.

W kampanii „Milion dzieci modli się na różańcu” udział wzięło ponad 75 tys. dzieci z Polski. To rekordowy wynik. Do akcji dołączyły szkoły, przedszkola, pojedyncze klasy, parafie i rodziny. Polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie podsumowała kampanię.

Dziś, 23 października o godz. 11:00 rozdzwonią się dzwony kościoła św. Wojciecha w Kartuzach oznajmiając świętowanie 25-lecia ustanowienia parafii. Mszę św. jubileuszową sprawować będzie bp diecezjalny Ryszard Kasyna.

W piątkowy wieczór, 22 października 2021 r., we wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II, odszedł do Domu Ojca śp. ks. infułat Stanisław Grunt, były ekonom diecezji pelplińskiej, budowniczy wielu kościołów, współorganizator pielgrzymki Jana Pawła II w Pelplinie. 

Dziękując Bogu za dar osoby i pontyfikatu św. Jana Pawła II, mamy pewność w wierze, że w tajemnicy świętych obcowania uprasza on nam łaskę wierności i nam błogosławi – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w Bazylice św. Pawła za Murami w liturgiczne wspomnienie Papieża Polaka, 22 października. Msza Święta zakończyła wizytę ad limina apostolorum trzeciej grupy polskich biskupów.

Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II przy jego grobie w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice Watykańskiej biskupi polscy, przebywający w Rzymie z wizytą ad limina, koncelebrowali Mszę, podczas której homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz. W południe w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej kwiaty w tym miejscu złożyli: Arkady Rzegocki, szef służby zagranicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz ambasador przy Stolicy Apostolskiej, Janusz Kotański.

Już dzisiaj, 22 października, w parafii pw. Świętego Jana Pawła II w Mądrzechowie w ramach odpustu parafialnego, będzie sprawowana Msza Święta otwierająca diecezjalny etap przygotowań do synodu „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Mszy świętej o godzinie 18.00 przewodniczyć będzie Biskup Pelpliński dr Ryszard Kasyna.

Zmarły 2 kwietnia 2005 pierwszy w dziejach papież-Polak jest jednym z najszybciej wyniesionych na ołtarze wyznawców w czasach nowożytnych. Błogosławionym ogłosił go 1 maja 2011 papież Benedykt XVI, a 27 kwietnia 2014 r. kanonizował go pierwszy Biskup Rzymu z Argentyny i Ameryki Łacińskiej – Franciszek.

Wszyscy święci już dziewiąty raz będą balować w Tczewie. Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego oraz Zespół Szkół Katolickich zapraszają mieszkańców na Tczewski Bal Świętych. Organizatorzy pragną uczcić nieznaną nam w większości z imienia i nazwiska ogromną rzeszę ludzi cieszących się już szczęściem wiecznym, a także wpatrywać się i naśladować znanych świętych.

Odnowa w Duchu Świętym Ecclesia III w Tczewie zaprasza na Mszę świętą z modlitwą o uzdrowienie, która odbędzie się 21.10.2021 r. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego o godzinie 18:30.

Trzeba się spotykać i komunikować, to zresztą wynika z tych zadań, które postawił nam papież Franciszek po przekroczeniu progu synodalności – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, podczas briefingu podsumowującego wizytę ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów.

Wczoraj o godz. 9:30 trzecia grupa polskich biskupów uczestnicząca w wizycie ad limina została przyjęta przez Papieża Franciszka. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele metropolii: częstochowskiej, gnieźnieńskiej, łódzkiej oraz warszawskiej, a także Ordynariatu Polowego i wszystkich eparchii obrządku greckokatolickiego.

„Ojcze nasz” i dziesięć razy „Zdrowaś Maryjo” przy rozważaniu dwudziestu tajemnic wiary – modlitwa, zwana potocznie różańcem, to ulubiona modlitwa Polaków, która towarzyszy im od stuleci. I mimo potężnej fali laicyzacji nic nie wskazuje na to, że coś się zmieni – powstają wciąż nowe wspólnoty, które opierają swoją formację na tej maryjnej modlitwie. Jest to także znak firmowy polskich parafii, w których modlą się miliony wiernych.

Święty Jan Paweł II ukazał na nowo, że chrześcijaństwo jest piękne i fascynujące w świecie, który przekonywał, że ludzkość wyrosła już z „potrzeby” Boga, Chrystusa i wiary – powiedział abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, w homilii Mszy św. sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej, w ramach wizyty ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów.

Misyjność powinna nam towarzyszyć przez cały rok. Modlimy się, by nowina o Jezusie dotarła do wszystkich ludzi – powiedział bp Szymon Stułkowski, członek Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, podczas konferencji prasowej przed Światowym Dniem Misyjnym, który w tym roku przypada w niedzielę 24 października.

20 października br. na Woli koło Pelplina uczczono pomordowanych tam przez Niemców 20 października 1939 roku kapłanów. Od 10 lat obchody w miejscu zabicia trzech księży organizuje Szkoła Podstawowa w Rudnie oraz parafia Wielki Garc.

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt zmian w ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, który ma uporządkować stan prawny dotyczący wykorzystywania symboli państwowych oraz wprowadzić wzory symboli państwowych zgodnych z wymogami nowych technologii cyfrowych. Proponowane zmiany dotyczą także hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego.

W dykasteriach odczuwa się autentyczną atmosferę podążania razem, okazywania wspólnej troski o Kościół oraz wspólnej modlitwy i zastanawiania się nad tym, jak Kościół powinien prowadzić swoją misję ewangelizacyjną w dzisiejszym świecie – powiedział bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, podczas briefingu dotyczącego wizyty ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów, który miał miejsce 20 października w siedzibie Radia Watykańskiego.

W środę, 20 października br. Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie zainaugurowało uroczyście nowy rok akademicki 2021/2022.

Pojutrze przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Jego opiece zawierzam was, wasze rodziny i cały naród polski – powiedział papież Franciszek w pozdrowieniach do Polaków podczas środowej audiencji generalnej.

„Odrodzeni w Chrystusie, przeszliśmy od religijności opartej na nakazach, do żywej wiary, której centrum stanowi komunia z Bogiem i z braćmi” – to zdanie wypowiedział dzisiaj Papież podczas audiencji ogólnej. Franciszek zaznaczył, że Apostoł Paweł Listem do Galatów wprowadza nas w wielką nowość wiary. Wiara otwiera nas na „nowe życie”, które otrzymaliśmy wraz ze chrztem świętym, i czyni nas dziećmi Bożymi.

Kościół otrzymał w sposób piękny i godny dwóch nowych błogosławionych na te czasy i w tych czasach, po to, by byli naszymi przewodnikami – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice Matki Bożej Większej w ramach wizyty ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów.

Wczoraj ruszyła inicjatywa modlitewna Aplikacja Modlitwy Papieża Click To Pray 2.0 oraz Sieci Modlitwy za Synod. To ważny przejaw zaangażowania modlitewnego i duchowego w sferze cyfrowej. Sekretarz Dykasterii ds. Komunikacji, ks. Lucio Ruiz zauważa, że jest to wyraz świadomości Kościoła, który zdaje sobie sprawę, iż nowe środki komunikowania nie są jedynie jakimś rodzajem „gadżetów technologicznych”, ale mocno wchodzą w kulturę i w sposób życia współczesnego człowieka.

– Dobrze odnosił się do swoich oprawców. Jeden z gestapowców widząc, że ks. Jan nie pomstuje na znęcających się nad nim oprawców, powiedział o nim: „To jest albo święty albo idiota!” – informuje ks. Damian Bednarski, postulator w procesie beatyfikacyjnym śląskiego męczennika.

Od 24 września br., w poszczególnych parafiach naszej diecezji, odbywają się dwudniowe rekolekcje kerygmatyczne GPS, w których uczestniczy młodzież klas ósmych przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Druga grupa polskich biskupów kończąca wizytę Ad Limina Apostolorum spotkała się z Papieżem Franciszkiem. W grupie biskupów są także biskup pelpliński dr Ryszard Kasyna oraz biskup pomocniczy dr Arkadiusz Okroj. [GALERIA ZDJĘĆ]

Jak łatwo jest dać się wybić z chrześcijańskiej nadziei i z przekonania, że Pan przychodzi z przyszłości: Jego jest czas, Jego jest przyszłość – powiedział abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice Laterańskiej w ramach wizyty ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów.

W 2015 roku zaproponowaliśmy wszystkim duszpasterzom a przez nich poszczególnym parafiom naszej diecezji nową formę wzajemnej modlitwy z naszym Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

O wyzwaniach Kościoła w Polsce: migracyjnym, popandemicznym i związanym z kryzysem wiarygodności Kościoła w Polsce – mówił abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, Prymas Polski, podczas briefingu w siedzibie Radia Watykańskiego na rozpoczęcie wizyty ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów.

Konieczne jest tworzenie kultury powołaniowej, ale nie na zasadzie agitacji lecz formacji – uważa ks. prof. Marek Tatar, krajowy duszpasterz powołań. Komentując kolejny spadek liczny kandydatów do seminariów duchownych zauważa, że szczególnie dziś młodemu człowiekowi trzeba ukazywać, że Bóg jest miłością, że nie przekreśla jego planów i nie odbiera mu wolności.

„Żeby nie stać się klechą, formalistą, kimś zamkniętym na plebanii” – takie hasło przyjął dla swego kapłaństwa. Gdyby żył, miesiąc temu obchodziłby 74 urodziny. Zginął w wieku zaledwie 37 lat. Dziś, 19 października, przypada 37. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki a także obchody Święta Duchownych Niezłomnych.

Cum Petro et sub Petro dziękujemy za Kościół, który wspólnie, duchowni i świeccy, stanowimy – powiedział abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, w homilii Mszy św. u grobu św. Piotra Apostoła w Bazylice Watykańskiej, na rozpoczęcie wizyty ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów.

W polskich diecezjach, podobnie jak w całym Kościele powszechnym, w niedzielę 17 października zainaugurowano diecezjalne etapy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Z potrzeby wdzięczności wobec pracowników domowego hospicjum w Kartuzach wyrosła inicjatywa koncertów dziękczynnych Dwa Światy. Odbywały się one przy okazji jesiennej inauguracji Pól Nadziei.

Od 2018 r. w Kartuzach, na cmentarzu parafialnym w Bilowie, odbywają się zbiorowe pogrzeby dzieci nienarodzonych, martwo urodzonych. Nabożeństwa te wypadają w bliskości ze świętem Dnia Dziecka Utraconego. Pogrzeb poprowadził o. misjonarz Dawid Kołodziejczyk.

Wczoraj po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Papież pozdrowił wszystkich biorących udział w inicjatywie stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w której uczestniczą: parafie, szkoły oraz rodziny. Odbywa się ona pod hasłem: „Dla jedności i pokoju, milion dzieci odmawia Różaniec”. Franciszek zachęcił do włączenia się w tę inicjatywę, która w tym roku powierza się opiece św. Józefa i podziękował wszystkim dzieciom biorącym w niej udział.

Wczoraj w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Papież Franciszek przestrzegł, że dążenie do osobistego prestiżu może stać się chorobą ducha. „Zamiast wynosić się ponad innych, zejdź z piedestału aby im służyć, zanurz się w ich życiu” – zachęcał Ojciec Święty.

Prosimy o Wasze życzliwe i żywe uczestnictwo w synodzie oraz życzymy wielu dobrych doświadczeń w czasie synodalnych spotkań – piszą biskupi w liście do wiernych w związku z XVI Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów, który na etapie diecezji rozpocznie się 17 października. 

Synod Biskupów na temat synodalności, nowa ewangelizacja, problem uchodźców i imigrantów, formacja kapłanów, kłopoty doktrynalne, kryzys rodziny, duszpasterstwo dzieci i młodzieży, posługa lektoratu i akolitatu, ochrona stworzenia, przestępstwa seksualne wobec małoletnich to najważniejsze tematy, które zostały poruszone podczas zakończonej wczoraj wizyty ad limina Apostolorum drugiej grupy biskupów polskich w Watykanie.

Jak wygląda Bazylika Katedralna oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie od środka? Zobacz! Bo naprawdę warto!

23 października br. o godz. 11:00 parafia pw. Św. Wojciecha w Kartuzach obchodzić będzie 25-lecie powołania parafii. Dekretem biskupa Jana Bernarda Szlagi - z dniem 1 grudnia 1996 roku z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kartuzach wyodrębniono najmłodszą z kartuskich parafii - pw. św. Wojciecha. Jej proboszczem został ks. Marek Trybowski. 

Przypominamy, że od soboty (09.10), kolejna grupa biskupów polskich udała się do Rzymu w związku z wizytą Ad Limina Apostolorum. W drugiej grupie biskupów przebywających z wizytą w Rzymie są także biskup pelpliński dr Ryszard Kasyna oraz biskup pomocniczy dr Arkadiusz Okroj.

Za przykładem św. Pawła trzeba dzisiaj iść i głosić Chrystusa jako Mesjasza i jedynego Zbawiciela – powiedział abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice św. Pawła za Murami, na zakończenie wizyty ad limina apostolorum drugiej grupy biskupów.