Kiedyś, gdy wzywaliśmy pomoc, do chorego przyjeżdżał lekarz i sanitariusze. Od lat dziewięćdziesiątych w karetkach pracują także ratownicy medyczni.

Widać ich charakterystyczne czerwono-czarne kombinezony przy każdym wypadku komunikacyjnym, podczas masowych imprez, i gdy nasza sąsiadka z trzeciego piętra znowu źle się czuje. Jakie mają uprawnienia? Od czego mogą nas uratować i w czym mogą nam pomóc?

Poszkodowani nas nie wybierają. Pojawiają się na naszej drodze w wyniku chorób, urazów i obrażeń, które wymagają naszej pomocy. My natomiast świadomie zdecydowaliśmy się ich ratować. Wybraliśmy ten zawód, a nie inny. Chcąc wykonywać go bezbłędnie, powinniśmy czytać i uczyć się każdego dnia... I musimy albo przyjąć na siebie tą odpowiedzialność, albo zrezygnować.

Autorem zacytowanych słów był zmarły w 2015 roku dr Norman McSwain – pionier w dziedzinie medycyny urazowej, który pomagał w tworzeniu systemów ratownictwa medycznego (EMS) najpierw w USA, a później w wielu krajach na świecie. Dr McSwain kładł nacisk na szybkie, natychmiastowe usługi medyczne, których celem było ratowanie i leczenie ofiar wypadków drogowych, postrzału, zranień i innych obrażeń zagrażających życiu, przed dotarciem do szpitala. Jego dzieło ocaliło niezliczone życia. (…)

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze Pielgrzyma

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Na szlaku

Kiedy człowiek wędruje na piechotę, zwłaszcza w przypadku dłuższych odcinków marszu, zawsze się trochę udręczy. A to spiekota, a to bąble na stopach, a to znów deszcz porosi. Jednak to co zyskuje jest ponad te niedogodności.

FELIETON / Zofia Pomirska

Zasypana fontanna

Od jakiegoś czasu prowadzę szkolenia dla nauczycieli. To grupa zawodowa, która wciąż musi podnosić swoje kwalifikacje, żeby nadążyć za wymogami współczesnej edukacji. Nieustannie szkolą się lekarze, bo medycyna wciąż idzie do przodu.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Ziemniaczana młodzież

Nie mogę przestać zachwycać się
przełomem wiosny i lata.
Nie mogę przestać kupować nowalijek.
Nie mogę się powstrzymać! Jestem uzależniony!

Temat aktualnego numeru

Temat do rozmowy