Zimą kierowców obowiązuje inny styl jazdy. Powinna być ostrożna, płynna i bez gwałtownych ruchów.

Jak podkreśla policja – podczas trudnych warunków drogowych, powinniśmy jeździć wolniej. O tym, jak wyjść z poślizgu i czym są „czołgi” na ulicach miast z podkomisarz Joanną Skrent z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku rozmawia Alicja Samolewicz Jeglicka.

– Czy zimą kierowcy powinni inaczej prowadzić samochody niż latem?

– Zdecydowanie. Inne warunki drogowe, inna pogoda, a więc inny styl jazdy.

– Inny, czyli jaki?

– Zimą mamy opady śniegu, lokalne oblodzenia jezdni, a także lód na drodze. Czasami może się wydawać, że asfalt, po którym jedziemy jest suchy i czysty. Ale gdy tyko pojawi się odrobina słońca, widać, jak się skrzy – jest pokryty lodem, na pierwszy rzut oka niewidocznym. Wtedy też powinniśmy zdecydowanie bardziej uważać. Jazda zimą powinna być ostrożniejsza i wolniejsza, bardziej płynna. Bez gwałtownych manewrów, szczególnie bez gwałtownego hamowania. Zawsze ze świadomością, że trzeba zachować większy dystans do samochodu, który jedzie przed nami. Trzeba wziąć poprawkę na dłuższą drogę hamowania pojazdu. Szczególnie istotne jest to w okolicy przejść dla pieszych. Tam trzeba naprawdę zwolnić i zachować szczególną ostrożność. (…)

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze Pielgrzyma

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Na szlaku

Kiedy człowiek wędruje na piechotę, zwłaszcza w przypadku dłuższych odcinków marszu, zawsze się trochę udręczy. A to spiekota, a to bąble na stopach, a to znów deszcz porosi. Jednak to co zyskuje jest ponad te niedogodności.

FELIETON / Zofia Pomirska

Zasypana fontanna

Od jakiegoś czasu prowadzę szkolenia dla nauczycieli. To grupa zawodowa, która wciąż musi podnosić swoje kwalifikacje, żeby nadążyć za wymogami współczesnej edukacji. Nieustannie szkolą się lekarze, bo medycyna wciąż idzie do przodu.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Ziemniaczana młodzież

Nie mogę przestać zachwycać się
przełomem wiosny i lata.
Nie mogę przestać kupować nowalijek.
Nie mogę się powstrzymać! Jestem uzależniony!

Temat aktualnego numeru

Temat do rozmowy