Szkoła Animatorów i Liderów

Zostali klerykami na trzy dni

Siostra Brygida Maniurka, franciszkanka misjonarka Maryi, od 20 lat przebywa na misjach w Syrii. Do Aleppo przyjechała w 2016 roku, w najgorszym, jak mówi, okresie. Rozmawiamy przez Skype, korzystając z chwilowo dostępnego u niej Internetu. Na pytanie, czego najbardziej potrzebują mieszkańcy tego zrujnowanego miasta, gdzie wciąż toczy się wojna, odpowiada słowami aleppijczyków: „Pokoju. Z resztą poradzimy sobie sami”.

– 22 grudnia 2016 roku ogłoszono Aleppo „miastem bezpiecznym”. Czy rzeczywiście jest to już bezpieczne miejsce do życia?

– Przyjechałam tu w 2016 roku latem, w najgorszym – poza okresami regularnego oblężenia miasta – czasie. Wciąż trwała tu wojna. I nadal trwa. Wciąż nieopodal, kilka ulic dalej, spadają pociski. Nikt nie odważy się wyjść na ulicę po zmroku. Wciąż są problemy z prądem – czasem jest przez dwie godziny, a potem znów go nie ma. Tak samo z Internetem. Mamy wodę, ale często niezdatną do picia. Większość ludzi nie ma pracy – to jest ogromny problem – a nawet jak mają, nie są w stanie się utrzymać. (…)

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Dary ojca pio

Italia kocha swojego świętego. Trudno się temu dziwić, wiele mu zawdzięcza. Posługa ojca Pio kojarzy się nam głównie z niezwykłym odprawianiem liturgii i stale zajętym konfesjonałem.

FELIETON / Zofia Pomirska

To też solidarność

Podczas pielgrzymki do Polski w 1987 roku Jan Paweł II w Gdańsku wypowiedział słowa nawiązujące do fragmentu Listu św. Pawła do Galatów (6,2): „»Jeden drugiego brzemiona noście«. Słowa te mają wielką nośność.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Czas na małe podsumowanie

Odwiedziłem w tym roku kilka ciekawych miejsc i zjadłem kilka ciekawych potraw, w tym ucho. Świńskie ucho na chrupko.

Wartościowa książka

Temat do rozmowy

W bieżącym numerze