Ewangelizacja

Siostra Brygida Maniurka, franciszkanka misjonarka Maryi, od 20 lat przebywa na misjach w Syrii. Do Aleppo przyjechała w 2016 roku, w najgorszym, jak mówi, okresie. Rozmawiamy przez Skype, korzystając z chwilowo dostępnego u niej Internetu. Na pytanie, czego najbardziej potrzebują mieszkańcy tego zrujnowanego miasta, gdzie wciąż toczy się wojna, odpowiada słowami aleppijczyków: „Pokoju. Z resztą poradzimy sobie sami”.

– 22 grudnia 2016 roku ogłoszono Aleppo „miastem bezpiecznym”. Czy rzeczywiście jest to już bezpieczne miejsce do życia?

– Przyjechałam tu w 2016 roku latem, w najgorszym – poza okresami regularnego oblężenia miasta – czasie. Wciąż trwała tu wojna. I nadal trwa. Wciąż nieopodal, kilka ulic dalej, spadają pociski. Nikt nie odważy się wyjść na ulicę po zmroku. Wciąż są problemy z prądem – czasem jest przez dwie godziny, a potem znów go nie ma. Tak samo z Internetem. Mamy wodę, ale często niezdatną do picia. Większość ludzi nie ma pracy – to jest ogromny problem – a nawet jak mają, nie są w stanie się utrzymać. (…)

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Na szlaku

Kiedy człowiek wędruje na piechotę, zwłaszcza w przypadku dłuższych odcinków marszu, zawsze się trochę udręczy. A to spiekota, a to bąble na stopach, a to znów deszcz porosi. Jednak to co zyskuje jest ponad te niedogodności.

FELIETON / Zofia Pomirska

Zasypana fontanna

Od jakiegoś czasu prowadzę szkolenia dla nauczycieli. To grupa zawodowa, która wciąż musi podnosić swoje kwalifikacje, żeby nadążyć za wymogami współczesnej edukacji. Nieustannie szkolą się lekarze, bo medycyna wciąż idzie do przodu.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Szakszuka adoptowana

Kraina starszych braci w wierze przyjęła,
polubiła i wciągnęła arabską potrawę,
a potem ją wyeksportowała w świat już z gwiazdą Dawida.

Temat do rozmowy