Triduum Paschalne

Post w Oktawie Wielkanocy

Z życia diecezji

Wychodzą z domu, i ślad po nich się urywa. Nie ma żadnych informacji – ani od nich, ani o nich. Dni mijają, a przeraźliwa cisza trwa. Każdego roku policja odnotowuje około 19,5 tysięcy zaginięć Polaków, w kraju i za granicą. Ludzie giną bez względu na wiek, płeć czy status społeczny.

Kto i dlaczego?

Jak informuje Fundacja ITAKA: „Ludzie giną z powodu chorób (fizycznych, psychicznych), wypadków, codziennych problemów i kiedy padają ofiarą przestępstw. W 2017 roku zgłoszono 443 zaginięć dzieci do 7 roku życia, 953 zaginięć dzieci w wieku 7-13 lat i około 5 362 zaginięć dzieci w wieku 14-17 lat”.

– Najwięcej zgłoszeń dotyczy dzieci. Wtedy odzew społeczny i związana z tym pomoc w poszukiwaniach jest naprawdę duża – opowiada funkcjonariusz operacyjny z wydziału kryminalnego pomorskiej policji. – Każdy rozumie, że dzieci potrzebują pomocy jak najszybciej. Istnieje szansa, że ktoś starszy da sobie radę, ale na przykład trzylatek już nie – dodaje.

Przyczyny zaginięć są bardzo różne. – W grupie wiekowej 25-50 lat jedną z najczęstszych jest depresja. Zdarzają się także sytuacje związane z utratą pamięci lub innymi problemami zdrowotnymi. Tego typu przyczyny dotyczą najczęściej osób starszych. Istnieją także zaginięcia związane z działaniami przestępczymi – opowiada Izabela Jezierska-Świergiel z Fundacji ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. – W grupie nastoletniej zaginięcia mają najczęściej związek z ucieczkami, młodsze dzieci giną z powodu niewłaściwej opieki ze strony osoby dorosłej – dodaje.

Ktoś ginie – i co dalej? (…)

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Z ziemi egipskiej

Tytuł może sugerować, że w tym felietonie będę wyprowadzał Żydów z niewoli i zajmę się fenomenem manny.
Innym razem.
Po prostu chcę zwinąć Egipcjanom ich fajną zupę.

Wartościowa książka

Temat do rozmowy

Społeczeństwo

W bieżącym numerze