Z życia Kościoła

Z życia diecezji

Autorami tego zacnego śniadania nie są ani skromni bracia benedyktyni, ani założyciel ich zgromadzenia. Tylko gość, który ostro zabalował.

Sukces ma wielu ojców. Prawdopodobnie każdy z nas się o tym kiedyś przekonał. Czasami wynika to z czyjejś złej woli, a czasami z powodu zamieszania. Bywa i tak, że sukces przychodzi po wielu latach, a jego autor został zapomniany. Z wielkimi dziełami jest prościej. Sygnowane obrazy czy rzeźby, wspaniałe budowle, niezwykłe powieści czy filmy mają swoich dobrze nam znanych ojców, choć i tu zdarzają się zagadki.

Z kulinariami sprawa jest trudniejsza. Na całym świecie każdego dnia przygotowywane są miliardy posiłków. Każdy z nich ma jeden cel – jak najszybciej zniknąć w brzuchu jakiegoś głodomora. Są ulotne. Kucharze od dawna czerpią inspiracje z klasycznych przepisów, z potraw innych państw, z dań wymyślonych przez swoich konkurentów i z wyobraźni. Cóż za piękny misz-masz! (…)

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Dziwna kuchnia to nie my

Taka jest prawda. W polskiej kuchni nic nie szokuje. Nie mamy sera z robalami, nie mamy pieczonych larw i gnijących ryb.
Całkiem niedawno na pewnym poczytnym portalu trafiłem na artykuł o polskich potrawach...

Temat aktualnego numeru

Społeczeństwo

Pielgrzymka do Bingen