Nowenna pompejańska przeżywa w Polsce swój renesans. Długie 54 dni wymagającej modlitwy – nie bez powodu nazywana bywa „nowenną dla zdesperowanych”. Skuteczność tej formy odmawiania różańca potwierdzają liczne świadectwa wiernych.

„Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski, niech odmówi na moją cześć trzy nowenny, odmawiając piętnaście tajemnic różańca, a potem niech odmówi znowu trzy nowenny dziękczynne” – tak brzmiała obietnica Matki Bożej przekazana w 1884 roku Fortunatinie Agrelli. Ta ciężko chora 21-letnia mieszkanka Neapolu modliła się o uzdrowienie do Matki Bożej z Pompejów. Jej kult zaczął propagować Bartolo Longo, nawrócony satanista (w 1980 r. ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II). Po cudownym uzdrowieniu Fortunatiny, która odmawiała nowennę zgodnie ze wskazówkami udzielonymi jej w objawieniach, Bartolo Longo, obok kultu obrazu, zaczął szerzyć także tę formę różańcowej modlitwy. (…)

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Z ziemi egipskiej

Tytuł może sugerować, że w tym felietonie będę wyprowadzał Żydów z niewoli i zajmę się fenomenem manny.
Innym razem.
Po prostu chcę zwinąć Egipcjanom ich fajną zupę.

Pielgrzymka do Bingen