Z życia Kościoła

Z życia diecezji

Stypa w niewielkiej miejscowości. Nieliczni zgromadzeni goście wspominają zmarłego, który był człowiekiem niezwykle majętnym, nie miał jednak ani rodziny, ani przyjaciół. Po jego śmierci to, na co pracował przez całe życie zostało podzielone pomiędzy mniej lub bardziej obcych ludzi.

– Nic po sobie nie zostawił… – westchnął któryś z żałobników. – Przeciwnie. Wszystko zostawił! – zaoponował drugi. – Niczego ze sobą nie zabrał, nie mógł, przecież trumna nie ma kieszeni.

W 2009 roku Bronnie Ware, Australijka zawodowo zajmująca się opieką paliatywną, napisała artykuł, który opublikowała w Internecie. Zatytułowała go „Żale umierających” (ang. Regrets of the Dying). Kilka lat później ukazała się książka (w Polsce pt. „Czego najbardziej żałują umierający”), w której Ware obszerniej opisała swoje obserwacje, dokonywane podczas towarzyszenia ludziom stojącym na granicy życia i śmierci, w ich ostatnich chwilach ziemskiego bytowania. (…)

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Dziwna kuchnia to nie my

Taka jest prawda. W polskiej kuchni nic nie szokuje. Nie mamy sera z robalami, nie mamy pieczonych larw i gnijących ryb.
Całkiem niedawno na pewnym poczytnym portalu trafiłem na artykuł o polskich potrawach...

Temat aktualnego numeru

Społeczeństwo

Pielgrzymka do Bingen