Szkoła Animatorów i Liderów

Zostali klerykami na trzy dni

W czasie wakacyjnych wojaży mamy okazję natknąć się na przeróżne dzieła artystyczne wytworzone myślą i rękami ludzi.

To nie tylko rzeźby i malowidła, ale i architektura czy muzyka albo coś bardziej użytkowego, jak strój, meble czy wystrój wnętrza. Jestem zwolennikiem twierdzenia, że największym artystą jest Bóg, który stworzył nas (tkanki, żyły, mózg, krwioobieg, mięśnie – wszystko to jest genialnie skonstruowane!) i cały świat wokół (tu nie trzeba nic dodawać). To rozróżnienie na dzieła boskie i ludzkie jest potrzebne, żeby zachować właściwe proporcje, a jednocześnie zauważyć, jak trudno niekiedy rozpoznać, co tak naprawdę jest owocem duchowej, wyższej inspiracji, a co jedynie rzemiosłem, odtworzeniem tego, co już było.

Powiada się, że artystom wolno więcej. (…)

 

 

 

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Dary ojca pio

Italia kocha swojego świętego. Trudno się temu dziwić, wiele mu zawdzięcza. Posługa ojca Pio kojarzy się nam głównie z niezwykłym odprawianiem liturgii i stale zajętym konfesjonałem.

FELIETON / Zofia Pomirska

To też solidarność

Podczas pielgrzymki do Polski w 1987 roku Jan Paweł II w Gdańsku wypowiedział słowa nawiązujące do fragmentu Listu św. Pawła do Galatów (6,2): „»Jeden drugiego brzemiona noście«. Słowa te mają wielką nośność.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Czas na małe podsumowanie

Odwiedziłem w tym roku kilka ciekawych miejsc i zjadłem kilka ciekawych potraw, w tym ucho. Świńskie ucho na chrupko.

Wartościowa książka

Temat do rozmowy

W bieżącym numerze