Triduum Paschalne

Post w Oktawie Wielkanocy

Z życia diecezji

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Od wielu lat jest w grupie największych przedsięwzięć kulturalnych tego typu w Polsce i w Europie. W każdą środę, w lipcowe i sierpniowe wieczory, można delektować się pięknym brzmieniem organów i wsłuchiwać w muzyczne interpretacje w wykonaniu światowej klasy artystów.

Koncerty organowe w bazylice katedralnej w Pelplinie wpisały się już na stałe w wakacyjny pejzaż miasteczka. To prawdziwa uczta dla melomanów, choć nie tylko. W muzyce jest bowiem coś z Norwidowskiego „kształtu miłości”, co budzi refleksję, często głębszą i inspirującą. Być może za sprawą tego iście „królewskiego instrumentu”, jakim są organy, łatwiej dotykać transcendencji…

Od początku Festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko mediów, ale przede wszystkim miłośników i sympatyków muzyki organowej. Znawcy jednogłośnie podkreślają, że główne organy w pelplińskiej katedrze są jednym z najlepszych tego typu instrumentów w Polsce, natomiast artyści, którzy mieli okazję tu koncertować, uznają go za brzmieniowy fenomen. Z kolei organy barokowe, znajdujące się w bocznej nawie bazyliki, uznane zostały za jeden z najwspanialszych i najokazalszych instrumentów tego typu na świecie.

Głównym organizatorem Festiwalu jest Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré, działająca od 2003 roku, która w bieżącym roku obchodzi 15-lecie nieprzerwanej i czynnej działalności. Dyrektorem i pomysłodawcą muzycznego wydarzenia jest aktywnie koncertujący na całym świecie organista Gedymin Grubba, który w 2016 roku obchodził 20-lecie pracy artystycznej. Sam przepada za muzyką romantyczną, szczególnie za francuską muzykę tego okresu.

 

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Z ziemi egipskiej

Tytuł może sugerować, że w tym felietonie będę wyprowadzał Żydów z niewoli i zajmę się fenomenem manny.
Innym razem.
Po prostu chcę zwinąć Egipcjanom ich fajną zupę.

Wartościowa książka

Temat do rozmowy

Społeczeństwo

W bieżącym numerze