Szkoła Animatorów i Liderów

Zostali klerykami na trzy dni

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach świat stoi przed nami otworem i wystarczy tylko odpowiednia suma pieniędzy, by dotrzeć w każde miejsce – nawet na Księżyc! Ale to właśnie bogactwo może przeszkadzać nam w kontaktach z tubylcami czy w dotarciu do miejsc, gdzie skromny wygląd i odpowiedni środek transportu zwiększają szanse na poznanie miejscowego życia.

Na Pacyfiku wciąż jest kilka takich miejsc, do których nie dostaniemy się z żadnym biurem podróży. O czymś takim właśnie marzyliśmy. Droga morska wydawała się jedyną słuszną. Lubimy ciepło i jachtowe życie. Musieliśmy jeszcze tylko znaleźć portowe miasto, w którym moglibyśmy zostawiać jacht na czas powrotu do Polski, no i najlepiej, by było tam jeszcze międzynarodowe lotnisko. Okazało się, że jedynym miejscem, które spełnia te założenia, jest Cairns na północno-wschodnim wybrzeżu Australii. Tak oto niewielkie turystyczne miasteczko położone w samym sercu tropikalnego stanu Queensland stało się naszą bazą na wiele lat, a dwunastometrowy trzydziestoletni jacht Talavera – naszym drugim domem.

Żeglugę na północ od Port Douglas, gdzie przez kilkaset kilometrów nie napotkaliśmy żadnej mariny, można śmiało nazwać wyprawą na koniec świata. To nie Chorwacja, gdzie za każdą zatoką skrywa się jachtowy port. Nam pozostawało zrzucenie kotwicy i użycie bączka, żeby dostać się na brzeg. A co na brzegu? (…)

 

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Dary ojca pio

Italia kocha swojego świętego. Trudno się temu dziwić, wiele mu zawdzięcza. Posługa ojca Pio kojarzy się nam głównie z niezwykłym odprawianiem liturgii i stale zajętym konfesjonałem.

FELIETON / Zofia Pomirska

To też solidarność

Podczas pielgrzymki do Polski w 1987 roku Jan Paweł II w Gdańsku wypowiedział słowa nawiązujące do fragmentu Listu św. Pawła do Galatów (6,2): „»Jeden drugiego brzemiona noście«. Słowa te mają wielką nośność.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Czas na małe podsumowanie

Odwiedziłem w tym roku kilka ciekawych miejsc i zjadłem kilka ciekawych potraw, w tym ucho. Świńskie ucho na chrupko.

Wartościowa książka

Temat do rozmowy

W bieżącym numerze