Z życia Kościoła

Z życia diecezji

Sąsiedzi widzieli u Joniuków kręcące się po gospodarstwie, nieznane osoby. Pomimo nagród oferowanych przez Niemców za wskazanie ukrywających się Żydów, żaden z mieszkańców nie doniósł.

W maju przypada 10. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej, działaczki społecznej i charytatywnej, współtwórczyni Rady Pomocy Żydom

(„Żegoty”), organizatorki akcji ratowania dzieci z warszawskiego getta i umieszczania ich w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach, w wyniku której uratowano ok. 2,5 tys. najmłodszych. W 1943 r. została aresztowana przez Niemców. Była przesłuchiwana i torturowana. Skazano ją na śmierć. Uratowała ją „Żegota”, przekupując niemieckich strażników. W 1965 r. otrzymała od izraelskiego instytutu Yad Vashem medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Zmarła 12 maja 2008 r., w wieku 98 lat. Do końca życia twierdziła, że mogła zrobić więcej. Dziś jest symbolem pomocy udzielanej Żydom przez Polaków, a jej działalność znana jest zarówno w kraju, jak i za granicą. Przy okazji wspomnień o polskiej „Sprawiedliwej” warto przywołać inne, niestety często całkowicie zapomniane historie wsparcia otrzymywanego przez społeczność żydowską w czasie II wojny światowej. (…)

 

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Dziwna kuchnia to nie my

Taka jest prawda. W polskiej kuchni nic nie szokuje. Nie mamy sera z robalami, nie mamy pieczonych larw i gnijących ryb.
Całkiem niedawno na pewnym poczytnym portalu trafiłem na artykuł o polskich potrawach...

Temat aktualnego numeru

Społeczeństwo

Pielgrzymka do Bingen