Z życia Kościoła

Z życia diecezji

Kapłaństwo nie polega na budowaniu siebie ani na gromadzeniu dla siebie. Kapłan jest tym, który buduje wspólnotę i tym, który ją gromadzi w jedno, naśladuje Jezusa Chrystusa. Tylko w Nim jest nasze zbawienie.

Świat rozwija się bardzo dynamicznie. Człowiek może dziś przeżyć i doświadczyć znaczenie więcej, niż choćby jeszcze sto lat temu. Obserwujemy nieustanny postęp w nauce, technice i medycynie. Ludzie mogą kontaktować się ze sobą niemal z każdego miejsca na ziemi, nawet gdy dzielą ich tysiące kilometrów. Paleta możliwości, którą oferuje świat, jest bardzo szeroka, także w sferze duchowej. Każdy walczy o swoją wolność, niezależność, możliwość decydowania o sobie. Czy w takim świecie potrzeba kapłanów, pasterzy wskazujących drogę, mówiących jak żyć, stawiających wymagania, nakazy i ograniczenia? Nie! Takich kapłanów zdecydowanie nikt nie chce! Ale czy my w ogóle wiemy, kim tak naprawdę jest kapłan? (…)

 

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Dziwna kuchnia to nie my

Taka jest prawda. W polskiej kuchni nic nie szokuje. Nie mamy sera z robalami, nie mamy pieczonych larw i gnijących ryb.
Całkiem niedawno na pewnym poczytnym portalu trafiłem na artykuł o polskich potrawach...

Temat aktualnego numeru

Społeczeństwo

Pielgrzymka do Bingen