Z życia Kościoła

Z życia diecezji

Warto w życiu się oprzeć o dobre, sprawdzone źródła, niekoniecznie te z najbliższego otoczenia. I taka jest np. amerykańska lekcja: daj coś z siebie swojemu krajowi, twoja ojczyzna cię zwyczajnie potrzebuje, nie tylko w czasie zagrożenia. Trafnie, krótko, bez zbędnego patosu.

„Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, pytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju”. To zdanie w styczniu 1961 roku wypowiedział prezydent elekt USA w inauguracyjnym przemówieniu. Nazywał się John Fitzgerald Kennedy i był jak dotychczas jedynym prezydentem katolikiem tego ważnego światowego mocarstwa. Ta inauguracyjna mowa, bardzo krótka, bo zaledwie 13-minutowa, przeszła do historii. Zdanie o poświęceniu się dla kraju stało się synonimem nowoczesnego patriotyzmu i do dzisiaj jest wzorem dla wielu ludzi, nie tylko Amerykanów. (…)

 

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Dziwna kuchnia to nie my

Taka jest prawda. W polskiej kuchni nic nie szokuje. Nie mamy sera z robalami, nie mamy pieczonych larw i gnijących ryb.
Całkiem niedawno na pewnym poczytnym portalu trafiłem na artykuł o polskich potrawach...

Temat aktualnego numeru

Społeczeństwo

Pielgrzymka do Bingen